Svjetski ekonomski forumu

Aleksandar Vučić u Davosu

  • 22.01.2019. 09:43

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovaće od utorka na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, gdje će imati i značajne bilateralne susrete, između ostalog, sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i evropskim komesarom za proširenje Јohanesom Hanom.

Vučić će, kako je Tanjugu rečeno u njegovom kabinetu, imati i susret sa Merkelovom, koja, iako je u CDU formalno predala liderstvo Anegret Kramp-Karenbauer, i dalje, kao i njena stranka, čvrsto vuče konce kako njemačke, tako i evropske politike.

Presjednik Srbije će učestvovati i na sesiji "Medijske slobode u uslovima krize".

Zašto su slobodni mediji važni i kako prevazići izazove koji su posljedica sve češćih napada i prijetnji novinarima kao i pokušaja iz javne i privatne sfere da se uguši sloboda izražavanja - to su pitanja kojima će se uz Vučića na panelu baviti i ruska novinarka Tina Kandelaki, izvršni urednik Vašington posta Martin Baron, glavni urednik i predsjednik Rojtersa Stiven Adler i Metju Galicija iz Mundus journalisma.

Pred odlazak Vučić je i sam najavio da već ima u planu više bilateralnih susreta sa političkim i ekonomskim Evrope i svijeta, ali taj spisak još nije zaključen.

U Davosu ove godine neće biti američkog predsjednika Donalda Trampa, francuskog predsjednika Emanuela Makrona, britanske premijerke Tereze Mej, kao ni kineskog predsjednika Si Đinpinga, ali švajcarsko seoce ostaje mjesto gdje se finiširaju odluke koje se tiču evropskih, ali i globalnih političkih i ekonomskih procesa.

Tramp ne dolazi zbog blokade vlade, "žuti prsluci" su promijenili Makronovu agendu ne samo na domaćem već i na međunarodnom planu, a slična situacije je i sa Terezom Mej koja je preživjela glasanje o povjerenju vladi ali joj predstoje novi izazovi.

Vučić očekuje da u Davosu može mnogo toga dobrog da se uradi za Srbiju i da se zemlja predstavi u dobrom svjetlu.

On podseća da su prvi razgovori o dovođenju kineskih investitora u Željezaru počeli upravo u Davosu.

Prema nekim procjenama, Svjetski ekonomski forum trebalo bi da okupi više od 3.000 učesnika iz 115 ekonomija svijeta.

Tema četvorodnevnog foruma je "Globalizacija 4.0: Oblikovanje globalne arhitekture u doba četvrte industrijske revolucije" koja ima za cilj da ukaže na rastuću nejednakost, uspon populizma/nacionalizma i dolazeću eru automatizacije ili "četvrtu industrijsku revoluciju", piše magazin Tajm.

Ovogodišnji forum održava se u uslovima fluktuacija na tržištima kapitala i opšte neizvijesnosti zbog usporavanja globalnog ekonomskog rasta, trgovinskih ratova i Bregzita.

Za godinu dana od posljednjeg foruma, SAD i Kina uvele su uzajamno tarife na uvoz robe u visini 250 milijardi dolara i 110 milijardi dolara, respektivno, dok je u Vašingtonu trenutno na snazi finansijska blokada vlade zbog političkog sukoba oko finansiranja spornog zida prema granici sa Meksikom.

Velika Britanija je i dalje u ćorsokaku uoči planiranog izlaska iz EU, dok su brojne evropske zemlje proteklih godina suočene sa usponom populističkih partija, prenosi CNBC.

Na oko 350 sesija, učesnici foruma će, kako je najavljeno, govoriti o širokom spektru tema, od globalne ekonomije do klimatske krize, ali će ove godine izostati neka od najmoćnijih imena iz svijeta politike.

Ipak, veliki broj svjetskih lidera će prisustvovati forumu.

Među više desetina šefova država i vlada, učešće su potvrdili njemačka kancelarka Angela Merkel, izraelski premijer Benjamin Netanjahu i japanski premijer Šinzo Abe.

U Davos dolaze i direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard i američki milijarder i suosnivač Majkrosofta Bil Gejts, koji će govoriti na panelu posvećenom finansijskim inovacijama, ali i britanski princ Vilijam.

Iz WEF-a poručuju da će se 65 šefova država i vlada, i oko 40 čelnika međunarodnih organizacija, među kojima i generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš, pojaviti na forumu, dok predsednik WEF-a Berge Brende kaže da će čak 37 šefova država ili vlada biti iz Evrope i Evroazije.

Svjetski ekonomski forum osnovao je 1971. Klaus Švab, njemački profesor ekonomije, a tema prvog skupa bila je kako usvojiti američki način upravljanja.

Тагови: