Narodna skupština Srpske

Protić: Izvještaj mora da obuhvati i činjenice o stradanju Srba

  • 14.08.2018. 16:18

Šef kluba poslanika Socijalističke partije u Narodnoj skupštini Republike Srpske Slobodan Protić izjavio je da nove činjenice o stradanju Srba u Podrinju, do kojih se došlo u proteklih 14 godina, moraju biti dio izvještaja o događajima u Srebrenici koji će biti sačinjen.

"Ne smijemo zaboraviti naše žrtve", istakao je Protić tokom skupštinske rasprave u vezi sa informacijom o izvještaju Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine. 

On je istakao da se mora otvoriti i pitanje stradanja Srba u Zenici, Livnu, Mostaru i ostalim opštinama. 

Protić smatra da je neophodno utvrditi punu istinu o tome šta se dešavalo u Srebrenici u posljednjem ratu i staviti van snage postojeći izvještaj o dešavanjima na području ove opštine. 

"Sazivanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske imalo je punu opravdanost, jer je njemačkom tužiocu predat spisak sa imenima 22 hiljade pripadnika Vojske Republike Srpske. Srpska mora stati u odbranu svojih građana", rekao je Protić. 

Poslanik Napredne Srpske Goran Đorđić takođe smatra da se mora utvrditi istina o događajima u Srebrenici, jer je postojeći izvještaj pun manjkavosti. 

"Uslovi u kojima je radila Komisija bili su teški, a da li je mogla bolje, vjerujem da jeste. Uzeti samo devet dana rata i govoriti o njegovom karakteru, a trajao je nekoliko godina - je nezabilježeno", rekao je Đorđić i dodao da termin "srebrenička regija" treba upotrebljavati sve više. 

Poslanik Koalicije "Domovina" Admir Čavka smatra da danas nikome nije potrebna "predizborna krv" i da se bavi populizmom. 

"Populizmom se bavimo danas kada je riječ o ovom pitanju. Međunarodni sudovi su utvrdili da se u Srebrenici desio genocid, za šta ne postoji kolektivna odgovornost i genocidni narodi, jer zločinci imaju ime i prezime", kaže Čavka. 

Poslanik SDS-a Vukota Govedarica izrazio je zadovoljstvo što su u parlamentu Republike Srpske usaglašeni zaključci u vezi sa izvještajem Komisije za Srebrenicu.

Tokom skupštinske rasprave u vezi sa informacijom o izvještaju Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine, Govedarica je rekao da je rasprava o ovoj temi još teža jer je pod pritiskom predizbornih aktivnosti. 

On kaže da je u vrijeme kada je sačinjen izvještaj bilo političkih pritisaka međunarodne zajednice, odnosno visokog predstavnika, koje je najviše na svojim leđima osjetio SDS. 

"Komisija za Srebrenicu je radila pod pritiskom, ali je učinila i značajne iskorake jer u izvještaju nigdje nije događaje u Srebrenici okarakterisala kao genocid", istakao je Govedarica. 

Prema njegovim riječima, u izvještaju Komisije ne postoji politička i vojna odgovornost vrha Republike Srpske i Savezne Republike Jugoslavije za događaje u Srebrenici. 

Govedarica zaključuje da je greška Vlade Republike Srpske što nije obezbijedila kontinuitet izvještaja Komisije o događajima u i oko Srebrenice. 

Samostalni poslanik Zlatko Maksimović smatra da je izvještajem Komisije za Srebrenicu srpskom narodu učinjena velika nepravda. 

"Treba utvrditi potpunu istinu o događajima u i oko Srebrenice u periodu od 1992. do 1995. godine", istakao je Maksimović. 

On je rekao da podržava usaglašene zaključke između dva politička bloka u Narodnoj skupštini Republike Srpske u vezi sa izvještajem Komisije za Srebrenicu. 

Samostalni poslanik Ilija Stevančević izrazio je zadovoljstvo zbog usvajanja zajedničkih zaključaka u parlamentu Republike Srpske u vezi sa ovim izvještajem.