Predsjednik Vlade Srpske

Pozdravljeno opredjeljenje poslodavaca da minimalna plata bude 440 KM

  • 27.06.2018. 16:28

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas u Banjaluci da apsolutno pozdravlja opredjeljenje poslodavaca da se najniža, minimalna ili zagarantovana plata u Srpskoj poveća i bude 440 KM, ukoliko je poslovna zajednica postigla takav dogovor.

Cvijanovićeva je istakla da je to blizu projektovanog iznosa od 450 KM, koliko je Vlada garantovala za radnike u javnom sektoru. 

Ona je dodala da Vlada i poslodavci zajednički moraju uraditi još mnogo posla da najniža plata bude 500 KM, te dodala da je Vladin cilj da ona bude tolika već sljedeće godine, najkasnije u ovo doba. 

"Vjerujem da je to moguće, jer znamo kuda se krećemo i kakvi su pokazatelji, a možda najveći kapital svih nas je da imamo saglasnost u vezi sa potrebom za povećanjem minimalne plate", rekla je Cvijanovićeva novinarima nakon redovne sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Srpske, koji čine predstavnici Vlade, poslodavaca i sindikata. 

Ona je navela da na planu povećavanja najniže plate postoji saglasnost i u vezi sa paketom zakona koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru. 

"Krećemo se između tih 450 KM, koje smo garantovali za javni sektor. Naravno da smo htjeli da to bude stimulativno i za realni i privatni sektor i da oni to prate koliko mogu", istakla je Cvijanovićeva, otkrivši da su poslodavci u ranijim razgovorima, s obzirom na nove olakšice i određene zajedničke planove sa Vladom, bili spremni da minimalna plata bude 430, 435 ili 440 KM.

Ona je rekla da je činjenica da bi u skladu s povećanjem plata trebalo da raste životni standard stanovništva. 

"Nisu to ogromna povećanja, ali znači da na kraju godine, kada to saberete, imate određeni iznos sredstava s kojim nešto možete da uradite. Ne puno, ali logika je da se poveća potrošnja, što samim tim pokreće neke druge stvari, izvršavanje nekih ličnih ili porodičnih obaveza ljudi", rekla je premijer Srpske. 

Cvijanovićeva je istakla da je povećanje plata jedna od stimulativnim mjera i načina da se u Srpskoj postepeno kreira ambijent u kojem svi mogu da traže i pokušaju da sebi pronađu radno mjesto. 

"Međutim, to nije stvar koja će zaustaviti migracije koje su opšta pojava kada je riječ o našim ljudima koji odlaze u zapadne zemlje. I u Hrvatskoj, koja je članica EU, imate ispražnjene prostore. Suština je da se ovdje popravlja ambijent i da i oni koji su otišli razumiju da će imati gdje da se vrate, nešto da rade, ponovo privređuju ili pokreću određene inicijative", rekla je Cvijanovićeva. 

Ona je napomenula da je realni sektor u Srpskoj svjestan da treba raditi na povećavanju plata i da ne sumnja u njihove ozbiljne namjere na tom planu. 

"Poslodavci sami znaju da moraju povećavati plate da bi zadržali radnike", rekla je Cvijanovićeva. 

Ona je dodala da će zakon o ličnim invalidninama biti donesen sljedeće godine i da će biti vremena da se otklone nedostaci na tom planu, ukoliko postoje. 

"Tek na jesen pripremamo taj zakon koji će se onda donositi početkom sljedeće godine i biće primjenjiv od pomenute godine", rekla je Cvijanovićeva.