Tema dana: Da li će novi lijekovi na recept stvoriti redove kod porodičnog ljekara?

  • 18.12.2017. 20:54

Ako vas od januara zaboli zub ili želudac, a sami biste sebi da propišete terapiju, nećete se dobro provesti. Jednostavni odlazak u apoteku po tablete više neće biti opcija.

Ubuduće će se, za većinu analgetika, prvo morati  kod doktora po recept. Ako do tada nije boljela glava, zaboljeće sigurno. To znači da će redovi kod porodičnog biti još veći, ambulante punije, a ni nervoze neće manjkati. Po oprobanom receptu – pacijent zove da se naruči, slobodan termin dobija za tri, četiri dana, a i tada gužva. Nadležni poručuju da je to za opšte dobro, i da je uzimanje recepta za sve lijekove na čijim upustvima tako i piše, sasvim normalna stvar. To što su narod godinama navikavali na drugačije, sada bi, izgleda, pokušali da poprave. Ako je za utjehu, glavobolja bi dok dočekate svoj red kod doktora, svakako trebalo sama da prestane.

"Kako će se riješiti problem propisivanja tih recepata, mislim da će nadležni organi, službe i domovi zdravlja morati da riješe. Mi znamo da pacijent sad mora da čeka, da se zakazuje kod svoh porodičnog ljekara, jer ljekari u ambulantama porodične medicine su stvarno preopterećeni. I sad vi imate trenutni, akutni bol u leđima, i morate da se naručite kod ljekara danas, ne sutra, jer vas danas boli, to nećete moći. Kako će se to rješavati, da li će se uvoditi dodatni, povećati broj ljekara porodične medicine, što je jedino u ovom momentu rješenje, ne znam, ali opet kažem, to je na nadležnim organima da riješe" kaže farmaceut Zorica Tasovac.

Nesporna je činjenica da niko sam ne bi smio da se liječi. Ništa manje sporno nije da i ptice na grani znaju šta popiti ako, recimo, bole leđa. Da je problem višeslojan, priznaju i doktori. Kažu da su često znali da gledaju kroz prste pacijentima, da bi im makar malo olakšali svakodnevne probleme, i da ne bi dolazili za svaku sitnicu. Pošto su novi propisi takvi kakvi jesu, ništa im drugo ne preostaje osim da ih poštuju. Limite za izdavanje recepata svakako nemaju.

"Mi smo nekako tokom godina prakse, pogotovo otkad postoje pozitivne liste lijekova, imali tendenciju da se određen broj lijekova koji spadaju u grupu lijekova, znači koji nisu pomoćna ljekovita sredstva, a  koji treba da se propisuju na ljekarski recept, ali nisu na pozitivnoj listi, nekako i ne pišu recepti za njih. Pa su pacijenti uzimali, kupovali takve lijekove, pošto i tako se plaćaju u cjelosti, u apotekama", kaže Kosana Stanetić, načelnica Službe porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka.

Ne treba zanemariti da će marka i po participacije za svaki dragocjeni papirić zasigurno napuniti kase domova zdravlja. A i da će, u nekim slučajevima, participacija koštati maltene i više od samog lijeka.

Javna tajna je i da su se sedativi, kojih je prošle godine u Bosni i Hercegovini prodato više od milion kutija, kupovali i bez recepta, i da bi i to mogao da bude veliki problem. Najizgledniji scenario je sledeći – redovi u apotekama bi do Nove godine mogli da podsjećaju na one nekadašnje, za brašno, šećer ili ulje. Uz parolu “zlu ne trebalo”.