Stanovi za izbjegla i raseljena lica

  • 01.02.2016. 20:07

Penzionerka Lepa Kecman, svoju splitsku adresu, 1995. godine zamijenila je novom, banjalučkom. Za dvije decenije u Banja Luci sa kćerkom Danijelom promjenila je šest podstanarskih adresa, od alternativnog smještaja do brojnih sobičaka. Nada se da bi konačno mogla da dobije stan.

"Svuda sam skoro ostavila 10.000 maraka, računala sam. Tako da jedina šansa je ovaj program za smještaj izbjeglih i raseljenih lica", rekla je Lepa.

Nade za izbjeglice i raseljene ima u devet opština i gradova, Banjaluci, Prijedoru, Bijeljini, Bileći, Brodu, Derventi, Foči, Gradiški i Vlasenici. Vlada kroz Regionalni program BH3, u BiH izgradi 438 stanova. U RS, gradiće se 252 stana. Opštine će obezbijediti zemljište i infrastrukturu, a stanovi će se graditi donatorskim novcem.

"Mi praktično možemo reći da je to jedna investicija u RS. Ne znam sad tačno koliko će biti na prostor RS, ali ukupno za program cijeli BH3 je četrnaest miliona i 300 hiljada eura", rekao je ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš.

"Grad Banja Luka je dobio 48 stambenih jedinica u tri višeporodične stambene zgrade i već imamo lokaciju, već imamo građevinsku dozvolu, naravno trebaće preprojektovati, riječ je o Kuljanima. Želim reći da je u grad podneseno 1614 zahtjeva za stambeno zbrinajvanje", rekla je zamjenik gradonačelnika Jasna Brkić.

Na adresu ministarstva do sada je stiglo oko 80.000 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje izbjeglih i raseljenih. Ministar Čordaš, kaže da to vjerovatno nije konačan broj onih koji 20 godina od rata čekaju krov nad glavom.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!