Spuštena rampa na izvoz voća i povrća iz BiH

  • 01.01.2016. 19:53

Prvi dan nove godine  i zvanično je spustio rampu na izvoz voća i povrća iz BiH u EU.  Zbog odbijanja domaćih vlasti da Hrvatskoj odobre veće uvozne kvote, voćari i povrtlari mogli bi ostati bez 30 miliona maraka koliko su ove godine zaradili od izvoza na evropsko tržište.

U udruženju voćara kažu da od danas jabuke iz Srpske više niko u Evropi neće htjeti da kupuje kada se na sadašnju cijenu dodaju i carine.

"Za Evropsku uniju ako budemo plaćali, pa njihova je roba duplo jeftinija, oni imaju jako velike stimulacije, a mi to nemamo. U nas je kontra mjera- mi plaćamo carinu kada izvozimo u zemlje Evropske unije", kaže Dragoja Dojčinović, predjednik Udruđenja voćara RS.
Voćari su, do juče, u Evropu izvozili bez carina, a EU će to ponovo dozvoliti ako BiH udovolji Hrvatskoj. Od ulaska u Evropsku uniju Hrvatski izvoznici trpe štetu jer su izgubili povlastice koje su imali u okviru CEFT-e.

Zato se od BiH traži da odobri veći uvoz komšijama kao i da smanji ili ukine pojedine carine. Iako su se reformskom agendom na to obavezale, domaće vlasti s razlogom odugovlače. Ako udovolje voćarima, drugi poljoprivredni proizvođači mogli bi se naći u problemima.

"Ove privilegovane mjere Evropske unije su korisne za BiH i njihovim neprodužavanjem biće oštećen ovaj sektor voćarstva i povrtlarstva. Ali s druge strane, adaptacija SSP-a nosi jedno teško breme za vrlo osjetljivi poljoprivredni sektor u BiH", kaže Mirko Šarović, ministar spoljnih poslova BiH.

Ako BiH udovolji Hrvatskoj, moglo bi da se prelomi i preko leđa mljekara koji Evropljanima cijenom ne mogu da konkurišu. Ni dugo očekivano "zeleno svjetlo" za izvoz u EU nije im pomoglo da se probiju na evropskom, pa su i dalje okrenuti najviše domaćem tržištu. Zato za ukidanje carina i uvoznih kvota u Udruženju mljekara neće ni da čuju.

"Nema, ne smiju se ukinuti. Možete li da proizvodite po nekoj nižoj cijeni? Ne možemo gdje nam je plavi dizel, gdje su nam podsticaji. Neka nas izjednače sa EU po podsticajima i uslovima privređivanja, onda smo mi spremni da idemo na tržišnu utakmicu". kaže Vladimir Usorac,predjsednik Udruženja mljekara.

Za razliku od mljekara u Udruženju živinara ne plaše se otvorene tržišne utakmice. Trenutno su u ekspanziji tako da im je tržište CEFT-a prilično tijesno. Zato brojne klaonice, trenutno, rade samnjenim kapacitetom. Živinari, za razliku od mljekara, ne mogu da izvoze u Evropu. Čekaju usvajanje zakona o veterinarstvu na nivou BiH kao i brojne druge regulative vezane za kvalitet hrane.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!

  • 22:15 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:30 Серија: Развратник (16+)

    Серија: Развратник

  • 23:30 Серија: Ред Рок

    Серија: Ред Рок