Sa Špancima za prvo mjesto

Dončić sa "pola gasa" do 25 poena, Slovenci opet prebaciti 100

• 29.07.2021. 08:43

Slovenački košarkaši upisali su i drugu pobjedu u Tokiju i time praktično osigurali plasman u četvrtfinale kolo prije kraja grupne faze. Dončić i družina su deklasirali Japance rezultatom 116:81, uz još jednu vanserijsku partiju prve zvijezde slovenačkog tima.

Dončić je u laganom ritmu stigao do 25 poena, 7 skokova i 7 asistencija, sve to za 25 minuta.

Japanci su se solidno držali tri četvrtine, istina sve vrijeme su bili u dvocifrenom rezultatskom deficitu, da bi se u posljednjoj četvrtini potpuno raspali i dozvolili Slovencima da ih potuku i propisno išamaraju.

Taj dio meča završen je rezultatom 36:17.

Osim Dončića, kod Slovenaca su napadački prednjačili Zoran Dragić sa 24 poena, Vlatko Čančar sa 16, Klemen Prepelič sa 12 poena...

Svi igrači kojima je selektor Slovenije dao minutažu upisali su se u strijelce što dovoljno govori o tome koliko je ovo bio rutinski posao za njih.

Na drugoj strani, Japan je, očekivano, predvodio Rui Hačimura sa 34 poena, još jedan NBA igrač, Vatanabe, dao je najveći doprinos sa 17 poena, no njih dvojica su bukvalno sami igrali protiv daleko jačeg i kvalitetnijeg rivala.

Japanci su ovim porazom matematički eliminisani iz borbe za četvrtfinale, preostao im je još meč sa Argentinom, dok Slovence čeka sudar sa Španijom sa kojom će odlučiti pitanje prvog mjesta.

Španci kasnije danas igraju sa Argentincima.