Policija sumnja da su otac, sin i stečajni upravnik oštetili "Šećeranu" za 750 hiljada KM

  • 25.01.2018. 20:36

Otac, sin i stečajni upravnik. Policija Srpske sumnja da je to trojac koji je oštetio bijeljinsku “Šećeranu” za oko 750 hiljada maraka.

Podnijeli su izvještaj protiv Ljube Mrđena, direktora banjalučke firme “Agrokop eksport-import”, njegovog sina i bivšeg direktora “Šećerane” Bojana Mrđena i bivšeg stečajnog upravnika Mladena Košutića.

"Službenici uprave Kriminalističke policije MUP-a nadležnom tužilaštvu podnijeli su izvještaj o počinjenim krivičnim djelima zloupotreba ovlašćenja u privredi i zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja protiv tri lica", rekla je Danica Gnjatović,  iz Ministarstva unutrašnjih poslova u Vladi RS.

Osumnjičeni sin nije se javljao na telefon. Otac jeste, ali samo da kaže kako ne bi da komentariše policijski izvještaj koji je stigao u bijeljinsko Okružno tužilaštvo.

"Ne bih komentarisao uopšte. Istraga je u toku", kratko je poručio Ljubo Mrđen, direktor firme “Agrokop eksport-inport” iz Banjaluke.

Kako ATV nezvanično saznaje, u policijskom izvještaju piše da je “Agrokop”, u dva navrata, potpisao ugovore kojima je dugovanja prema firmama iz Zrenjanina i Brčkog prebacio na “Šećeranu”. Te firme su podnijele tužbe na koje, navodno, stečajni upravnik nije odgovorio pa je ''Šećerana'' oštećena za nekoliko stotina hiljada maraka. Policija je otkrila i da je "Agrokop", navodno, ostvario protivzakonitu dobit kad je, radove koji su se izvodili na “Šećerani” prikazao kao skuplje za više od 30 hiljada maraka. Bivši stečajni upravnik fabrike šećera kaže da nije kriv i da je njegov posao bio jedino da napravi stečajni plan i da nadzire njegovo sprovođenje.

"Plan je usvojen, počelo je provođenje plana, ušli su strateški partneri, odradili jednu sezonu, jednu kampanju repe. Poslije su se umješali, pravo da vam kažem, ja nemam veze s' tim, ko je i kakve pare ulagao jer pare nikad nisu dolazile, te koje su oni označili kao prljave, nisu ni došle u 'Šećeranu'", rekao je  Mladen Košutić, bivši stečajni upravnik “Šećerane” iz Bijeljine.

Policijska istraga, međutim, nije omela interes za ''Šećeranu''.

I dalje sam zainteresovan da je kupim, tvrdi Banjalučanin Goran Vajkić. Ali samo do maja ove godine – poslije toga, kaže da i on diže ruke.

"Iz tih razloga što je to fabrika koja je uslovljena karakterom proizvodnje – sijanjem šećerne repe. Znači, ja kad je uzmem u maju ona prvi svoj prihod ostvaruje tek u oktobru 2019. godine. Iza maja mjeseca mi gubimo cijelu 2018. pa i 2019. godinu što je za mene izuzetno rizično", rekao je Goran Vajkić, zainteresovani kupac za “Šećeranu” iz Bijeljine.

Sve što vas interesuje u vezi sa fabrikom šećera pitajte stečajnog upravnika, poručuju u ministarstvu poljoprivrede, i pored toga što je Vlada većinski vlasnik.

"Smatramo da, ukoliko se utvrdi odgovornost pojedinaca u ovom slučaju, za određene zloupotrebe, koje su navedene u izvještaju MUP-a, smatramo da ti pojedinci za to moraju odgovarati i biti sankcionisani", kazao je Aleksandar Macanović, iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi RS

Proizvodnja u bijeljinskoj “Šećerani”, poslije 18 godina pauze, pokrenuta je 2010. i to  nakon što je preduzeće kupio Zoran Ćopić. Proizvodnja je stala nakon godinu dana i Ćopićevog hapšenja – koji je na kraju osuđen zbog pranja novca narko-bosa Darka Šarića preko fabrike šećera.

  • 11:15 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:30 Емисија: Аграр (Р)

    Актуелне приче из свијета домаће и регионалне пољопривреде.

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Аутошоп магазин (Р)

    За љубитеље аутомобилизма, ауто тржишта и најновијих информација о вашем љубимцу.

  • 12:40 Емисија: Народ прича (Р)

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић.