Marković: Vlast i institucije BiH neodgovorne i neažurne

  • 28.05.2018. 14:54

Član Predsjedništva Glavnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milica Marković izjavila je danas da migrantska kriza koja potresa BiH pokazuje neodgovornost i nemoć vladajuće koalicije i institucija na nivou BiH.

"Savjet ministara, Ministarstvo bezbjednosti i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara apsolutno nisu odgovorili svom zadatku ni preduzeli adekvatne mjere da bi se situacija sa migrantima održala pod kontrolom", rekla je Markovićeva na konferenciji za medije u Gradskom odboru SNSD-a Bijeljina.

Ona je iznijela saznanja da se u BiH kreće više od 3.000 nelegalnih migranata koji su nekontrolisani kao civili, a da legalnih migranata u BiH ima više od 30.000, što je ozbiljan problem koji vlast i institucije na nivou BiH ne kontrolišu.

"Oni su apsolutno zakazali u ovom problemu, zatečeni su, iako im je Granična policija na probleme ukazivala krajem prošle godine, navodeći da im nedostaje 500 ljudi, na šta se Savjet ministara i resorni ministar nisu obazirali, pa je preostalo da Granična policija zatraži pomoć od policije Republike Srpske i Federacije BiH da pomognu zaštitu granice BiH", navela je Markovićeva.

Prema njenim riječima, institucije na nivou BiH nisu pripremljene za suočavanje sa problemom migranata, zbog čega će trpjeti i Republika Srpska, jer se i u izvještaju Evropske komisije o BiH kao primjer za propustljivost granice BiH u pogledu nelegalnih migranata navode Bijeljina, Zvornik, Višegrad i Trebinje.

"Srbija i druge zemlje u regionu imale su adekvatan odgovor i organizaciju da prihvate i zbrinu migrante, ali i da zaštite domaće stanovništvo od potencijalnih rizika", istakla je Markovićeva.

Uoči sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH planirane za srijedu, 30. maja, Markovićeva je komentarisala posljednji izvještaj Evropske komisije za BiH i ocijenila poraznim četvorogodišnji učinak vladajuće koalicije u kojoj se nalazi i Savez za promjene.

"Porazna je činjenica za aktuelnu vlast na nivou BiH da je BiH potpuno marginalizovana kao potencijalni kandidat koji može biti primljen u EU, naročito u pogledu termina 2025. godine kada se pretpostavlja da će Srbija i Crna Gora biti primljene u članstvo", navela je Markovićeva.

Prema njenim riječima, najavljeno je da će BiH dobiti od 500 do 700 dodatnih pitanja, a Evropska komisija je navela i da su neki od datih odgovora potpuno nejasni, neprecizni i neadekvatni.

"U izvještaju se konstatuje da u BiH ne postoji saglasnost i dogovor u vladajućoj koaliciji za pripreme i reforme koje je potrebno obaviti, ali i da u okviru BiH jedino Republika Srpska, odnosno Vlada Srpske, izvršava određene obaveze i vrši pripreme u pogledu akcionog plana i reformske agende, kao i pogledu zakonodavstva", istakla je Markovićeva.

Prema njenim riječima, na kraju četvorogodišnjeg mandata vladajuće koalicije na nivou BiH, koja se odavno i raspala, učinak njihove vlasti na putu evropskih integracija je nikakav.

"Iako je u Sarajevu najveća povika na Republiku Srpsku i na predstavnike Srpske da navodno opstruišu evropski put BiH, iz izvještaja Evropske komisije se vidi da su upravo Vlada, Narodna skupština i druge institucije Srpske dale maksimalan doprinos da se neke stvari pomjeraju i svi čujemo da najviše o evropskom putu i potrebi da se što više radi na tome govori premijer Srpske", zaključila je Markovićeva.

(Srna)