Jedini spas od NSA i špijuniranja je "pećinski život"

  • 05.12.2013. 11:25

Američka Agencija za nacionalnu bezbjednost (NSA) prikuplja gotovo pet milijardi podataka o lokacijama miliona mobilnih telefona širom svijeta, uključujući i SAD, objavio je Washington Post.

Slično kao i program nadzora PRISM koji je pokrenula ova agencija, GPS program prikuplja značajnu količinu podataka o Amerikancima i to, kako se navodi u izvještaju, "usput".

Washington Post, pozivajući se na dokumente koje je objavio Edvard Snouden i na intervjue sa zaposlenima u sigurnosnim službama, javlja da analitičari NSA "mogu da pronađu mobilni telefon bilo gdje u svijetu, da rekonstruišu njihovo kretanje i otkriju skrivene veze među pojedincima koji ih koriste".

Mogućnost da se rekonstruiše nečije kretanje znači mogućnost da se čitav život nečije osobe može "mapirati", kao što se to vidi po metapodacima koje je nedavno objavio njemački političar Malte Spic.

Radi se o tome da je ove podatke o geografskoj lokaciji moguće kombinovati sa "informacijama o životu nekog političara", npr. s "informacijama o njegovom Twitter profilu, postovima na blogu i ostalim web stranicama".

Jedan neimenovani izvor rekao je za Washington Post da agencija "dobija ogromne količine" podataka o lokacijima iz cijelog svijeta jer "njuška po kablovima" koji služe za globalno povezivanje mobilnih mreža.

Američki političari i dalje u izjavama za Washington Post tvrde da se podaci o lokaciji i programi za nadzor koriste samo za zakonito prikupljanje podataka o stranim metama.

Broj Amerikanaca koje NSA prati i nadzire nije jasno naveden u tajnim dokumentima koje je objavio Snouden, a viši obavještajni oficiri odbili su da daju svoju procjenu.

NSA prikuplja lokacije u "rasutom", odnosno nestruktiranom stanju, a zatim koristi snažne analitičke alate - poznate pod zajedničkim nazivom CO - TRAVELLER - kako bi "mapirali vlasnika mobilnih telefona" i njegove odnose u "korelaciji s uzorcima njegovog kretanja tokom određenog vremena kao i sa hiljadama ili milionima drugih vlasnika smartfona čiji se putevi međusobno seku", objašnjava Post.

Rezultat je "zapanjujući", jer agencija onda može pratiti metapodatke o meti koja je sumnjiva i istovremeno nadzirati cjelokupnu javnost i "saputnike", odnosno one koji bi mogli da budu saradnici sumnjivoj osobi koju NSA prati. Ovo postavlja veliko pitanje o privatnosti na šta upozoravaju brojni zagovornici prava na privatnost i zabrinuti građani.

Tehnolog na ACLU Kris Sogojan objasnio je za da je "jedini način na koji možete sakriti svoju lokaciju taj da se razdvojite od našeg modernog komunikacionog sistema i da živite u pećini".

Obamina administracija je na sudu nedavno potvrdila da Amerikanci nemaju pravo na Četvrti amandman koji se odnosi na privatnost kada je riječ o podacima o GPS lokaciji.

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р) (12+)

    ''''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Страсна љубавна прича двоје појединаца.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Емисија: Енерго клуб

    Релевантне актуелности из области производње електричне енергије.