Hrvatska preko Grčke izborila plasman na Svjetsko prvenstvo

• 13.11.2017. 08:38

Fudbalska reprezentacija Hrvatske izborila je plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine nakon što su u uzvratnom meču protiv Grčke odigrali meč bez pogodaka (0:0).

Podsjećamo, Hrvatska je u prvom meču slavila protiv Grčke na Maksimiru rezultatom 4:1, a pogotke za Vatrene postigli su Modrić, Kalinić, Perišić i Kramarić, dok je jedini pogodak za Grčku postigo Sokratis.

Meč u Pireju tokom svih 90 minuta bio je onakav kakav je selektor Hrvatske Zlatko Dalić zamislio prije utakmice. Grci su bili daleko od gola Subašića, a jedinu priliku u prvom poluvremenu imali su kada je Sokratis s vrha kaznenog prostora šutirao pored gola.

S druge strane, Hrvatska je svoje prilike čekala iz kontranapada, a najbolju priliku u prvom poluvremenu imali su nakon udarca Ivana Perišića kada je lopta pogodila stativu.

Do kraja meča Grčka je imala nekoliko poluprilika ali nije bilo pogodaka, te je i drugi uzvratni meč baraža za Svjetsko prvenstvo završen bez pogodaka. U prvoj utakmici dana Švajcarska i Sjeverna Irska odigrali su također meč bez pogodaka.

Reprezentacija Hrvatske grupnu fazu kvalifikacija završila je na drugoj poziciji s dva boda manje od Islanda, a u posljednjem kolu u direktnom duelu za drugo mjesto slavili su protiv Ukrajine rezultatom 2:0 u Kijevu.

Ovo je za Hrvastku peti put da će igrati na Svjetskom prvenstvu, a najveći uspjeh ostvarili su 1998. godine kada su osvojili treće mjesto.