Građevinci i dalje bez granskog kolektivnog ugovora

  • 29.12.2017. 19:27

Komunalci su juče dobili granski kolektivni ugovor, ali građevinci još nisu. Svi sindikati su i ove godine ostali bez opšteg kolektivnog, ali su se, kažu, nadali da će svako dobiti bar granski kojim će, koliko-toliko, regulisati radnička prava.

Zato su u sindikatu posebno ljuti jer su građevinci opet izvukli deblji kraj i ostavljeni su, kažu, na milost poslodavcima.

"Mislim da će najveće posljedice nedostatka radnika u građevinarstvu i ovakvog stanja gdje radnici nisu zaštićeni gdje nemaju dogovorene plate, gdje nemaju dogovorenu zaštitu na radu i ništa drugo, osjetiti poslodavci jer neće imati radnika. Stvar je u tome da udruženje poslodavaca građevinarstva nema volju da pregovara o kolektivnom ugovoru". rekao je predsjednik sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS Dragana Vrabičić.

Za nove pregovore s poslodavcima imaju rok. Moraju se, kažu, oglasiti u januaru. Pregovora neće faliti, odgovaraju u Uniji udruženja poslodavaca. Za sada se, kažu, nisu usaglasili.

"Kolektivni ugovor, kada je u pitanju građevinarstvo će biti pregovaran i ako bude postojalo interesa za potpisivanje kolektivnog ugovora on će i biti potpisan. Zbog čega ga još nema? U pitanju je odnos volja i onog momenta kada sindikati i poslodavci budu imali interese da potpišu granski kolektivni ugovor, on će biti potpisan", rekao je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Aćić.

Socijalni partneri usaglašeni su oko jednog- građevinci iz Srpske masovno odlaze u inostranstvo. Opet se mišljenja razilaze, ovog puta oko razloga odlaska, a dok se oni raspravljaju, građevinskim firmama iz Federacije cvjeta posao u gradovima širom Srpske. Imaju, kažu, i opšti i posebni kolektivni ugovor, pa im radnika, ali i posla ne manjka.

"Mi, slobodno mogu reći u poslednjih 10 godina nismo imali nikakve pobune od strane radne snage, pošto smo mi firma iz Federacije i poslujemo u RS, gledamo na sav mogući način da im udovoljimo, sa plaćama, stanovanjem, ishranom", rekao je tehnički rukovodilac firme "Famus gradnja" Edin Peđić.

Najproblematičnije je, kažu sindikalci, što oblast zaštite na radu u tako rizičnom poslu, nije detaljnije uređena pa svako može da posluje kako mu je volja. Nisu, kažu, optimistični kada su u pitanju pregovori sa poslodavcima. Jedino zašta mogu da se uhvate je Memorandum o zajedničkim mjerama koji su potpisali Vlada Srpske i Savez sindikata, ali i to je na dugom štapu, jer je za Strategiju bezbjednosti i zaštite na radu ostavljen rok do marta 2020.