Društvene mreže najdominantniji način informisanja

  • 26.06.2017. 14:38

Društvene mreže za čitanje vijesti u svijetu koristi 50 odsto publike, a najveći porast ovakvog načina informisanja biljeleži se u Sjedinjenim Američkim Državama (51 odsto) i Velikoj Britaniji (41 odsto).

U većini evropskih zemalja bilježi se pad informisanja građana putem društvenih mreža.

Na Samitu globalne mreže urednika (GEN samit) u Beču, održanom prošle sedmice, predstavljen je izvještaj Rojtersovog instituta za 2017. godinu, koji je obuhvatio 70 hiljada ispitanika u 36 država na pet kontinenata.

Izvještaj pokazuje da je najčešći izvor informisanja internet uključujući i društvene mreže, potom slijedi televizija, pa društvene mreže, dok je broj ljudi koji prati vijesti putem tradicionalnih medija na veoma niskom nivou, odnosno po ispod deset posto.

Fejsbuk je i dalje dominantan način informisanja, koji koristi 70 odsto publike ovakvog vida umrežavanja na internetu. Slijedi YouTube sa 61 odsto, Instagram sa 24 odsto, Twitter sa 20 posto i Linkedin sa 14 odsto.

Istraživanje kazuje da je povjerenje u vijesti i društvene mreže nisko i da su konzumenti vijesti sve više zavisni od pametnih telefona.

Posmatrajući po godinama starosti, internet je dominatan za sve kategorije od 18 do 44 godina, dok je jedino među populacijom od 45 godina televizija i dalje u blagoj prednosti. Putem štampe se u svijetu informiše ukupno manje od 10 odsto ljudi, a najveći procenat je među starijima od 55 godina (11 odsto).

(Klix.ba)

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија

    ''''Серија

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Бизнис клуб (Р)

    Бизнис клуб (Р)