"Bijela smrt": Koliko šećera smijemo da unosimo dnevno?

  • 25.04.2018. 08:00

Kada je unos šećera u organizam u pitanju, mogu se čuti različite stvari. Najčešće su one da su razne vrste "zdrave hrane" (musli, voćni jogurt, različiti zdravi slatkiši itd.) prepune šećera, kao i da unos jedne takve namirnice za jedan obrok možda može da zadovolji cjelodnevnu potrebu organizma za šećerom.

Ali nije samo čist, bijeli ili žuti, šećer u pitanju. Osim saharoze, tu su i glukoza, fruktoza, maltoza, kukuruzni sirup, hidrolizovani skrob, invertovani šećerni sirup i melasa. Sve su to vrste šećera koje se na različite načine upotrebaljavaju u proizvodnji hrane koji svakodnevno konzumiramo.

Stručnjaci za ishranu smatraju da šećeri ne bi trebalo da čine više od pet odsto ukupne energije, odnosno unosa kalorija, koju sa hranom i pićem unesemo u organizam tokom dana.

A to, otprilike, iznosi 30 grama, odnosno oko 7,5 kafenih kašičica, piše britanski Metro.

Prema starosnoj dobi čovjeka, tabela dnevnih vrijednosti unosa šećera bi trebalo da izgleda ovako:

- Odrasli: ne više od 30 grama (ekvivalent sedam kockica šećera).

- Djeca između sedam i 10 godina: ne više od 24 grama (ekvivalent šest kockica šećera).

- Djeca između četiri i šest godina: ne više od 19 grama (ekvivalent pet kockica šećera).

- Za djecu starosti ispod četiri godine ne postoje definisane vrijednosti, ali se preporučuje izbegavanje zaslađenih pića i hrane u koju je dodat šećer.

Ove količine odnose se na slobodne šećere, dakle one koji se hrani dodaju u procesu proizvodnje, kao i na šećere prisutne u medu, sirupima i voćnim sokovima.

Šećeri koji se mogu naći u mlijeku, voću i povrću ne smatraju se slobodim šećerima i na njihov unos nije neophodno obraćati posebnu pažnju. Ovi šećeri su, međutim, uračunati u ukupne količine šećera navedene na deklaracijama poroizvoda koji ih sadrže.

(B92)