Atletiko Madrid osvojio Ligu Evrope

• 17.05.2018. 07:10

Atletiko Madrid pobjednik je Lige Evrope za sezonu 2017/2018 pošto je u velikom finalu savladao Olimpik iz Marseja – 3:0 (1:0).

"Jorgandžije" su na krcatom "Grupama" stadionu u Lionu stigle do trećeg trofeja u najmasovnijem evropskom takmičenju u klupskoj istoriji, a ujedno i trećeg u posljednjoj deceniji – posle trijumfa 2010. i 2012. godine.

Junak vicešampiona Španije bio je sjajni Antoan Grizman sa dva pogotka, dok je konačan rezultat za veliko slavlje Madriđana postavio kapiten Gabi u samom finišu susreta.

Ipak, pitanje je kako bi se meč, u kom se Olimpik zbog broja navijača osjećao kao kod kuće, odvijao da je Valter Žerman već u četvrtom minutu iskoristio stopostotnu šansu, poslije idealnog proigravanja Dimitrija Pajea.

Marsej je nastavio da dominira i može se reći da je bio daleko bolji rival u prvom poluvremenu, o čemu svjedoči i daleko veći posjed lopte (65%-35%) kao i veći broj šuteva (6-2), ali su dva detalja u potpunosti promijenila dalji tok susreta.

Najprije je u 21. minutu, u jednoj naizgled bezopasnoj situaciji, Zamba Anguisa katastrofalno primio dodavanje Stiva Mandande na tridesetak metara od gola, Gabi odmah proslijedio loptu do Francuza, a ovaj rutinski zatresao mrežu za vođstvo.

Nije nekadašnji prvak Evrope uspio da se oporavi od šoka, da bi ga desetak minuta kasnije sačekao novi. Najbolji igrač i kapiten, Paje je morao iz igre zbog povrede, što mu je jako teško palo i sa suzama u očima zaputio se ka klupi.

Atletiko je do odlaska na odmor u potpunosti umrtvio igru, dodatno se zatvorio i još agresivnijim presingom tjerao rivala sve dalje od kaznenog prostora, prije nego što je fenomenalni Grizman najavio konačan ishod već poslije četiri minuta nastavka.

Madriđani su sada bili ti koji su diktirali ritam, a novo loše postavljanje Olimpika ovoga puta kažnjava Gabi pravovremenim pasom za vjerovatno novog napadača Barselone, koji potom ulazi u kazneni i divnim udarcem prebacuje istrčalog Mandandu.

Pokušao je Rudi Garsija nešto da promijeni izmjenama, ali je njegova ekipa tek u samom finišu zaigrala onako kako je to trebalo da čini tokom cijelog drugog dijela duela, pa je stativa rezerviste Kostasa Mitroglua u 82. minutu sve što smo je njih viđeno u nastavku.

Tačku na još jednu besprijekornu taktičku postavku Dijega Ćola Simeonea, koji je zbog suspenzije meč pratio sa tribina, stavio je asistent kod drugog pogotka – lijepim udarcem u posljednjem minutu regularnog toka susreta.

Simeone je stigao do svog drugog trofeja u Ligi Evrope, a ukupno šestog na klupi Atletika, dok su Španci ovim trijumfom nastavili dominaciju svoje nacije na Starom kontinentu osvojivši sedmi od osam posljednjih velikih evropskih trofeja.

S druge strane, Olimpik, kome je ovo treći poraz u finalima Kupa UEFA/Lige Evrope, i dalje ima šansu da se domogne mjesta u Ligi šampiona, ali samo u slučaju da slavi na zatvaranju Lige 1, a njegov imenjak iz Liona ne savlada Nicu takođe kao domaćin.