AFP: U Hrvatskoj postoji nostalgija za nacističkom prošlošću

  • 30.04.2016. 14:01

Nostalgija za nacističkom prošlošću, preziranje nacionalnih manjina i pritisak na medije, slika je današnje Hrvatske, piše agencija "Frans pres". Hrvatski aktivisti kažu da je netolerancija u alarmantnom porastu od dolaska nove, konzervativne vlade.

U tekstu koji je prenio veliki broj svjetskih medija, agencija navodi posljednji primjer komemoracije u Jasenovcu, koju su bojkotovali "bijesni Jevreji, etnički Srbi i antifašističke grupe".

"Bojkot je bio hrabra i ispravna odluka u svjetlu porasta neonacističke ustaške nostalgije koja se širi Hrvatskom", citira AFP riječi Efraima Zurofa iz Centra "Simon Vizental".

Iako je ustaška Nezavisna Država Hrvatska bila nacistička marioneta, u kojoj je ubijeno stotine hiljada Srba, Jevreja, Roma i ostalih, njeni moderni simpatizeri vide je kao preteču današnje Hrvatske, ističe se u tekstu AFP-a.

Istoričar Tvrtko Jakovina rekao je agenciji da su umanjivanje i relativizacija ustaških zločina odavno prisutni, ali se, kako ističe, sada to preselilo i u ministarske kabinete i glavne medije.

U tekstu se spominje i ministar kluture Zlatko Hasanbegović i naziva "navodnim simpatizerom ustaša".

Novi dokumentarac o kocentracionom logoru Jasenovac, u jevrejskoj zajednici ocjenjuju kao pokušaj revizije mračnog dijela prošlosti Hrvatske, Hasanbegović tumači kao "najbolji način da se osvijetle mnoge kontroverze u hrvatskoj istoriji".

Premijer Tihomir Orešković kritikovan je jer je propustio da reaguje na povike "za dom spremni" na fudbalskoj utakmici Hrvatska-Izrael.

Na kraju, Orešković i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović jasno su osudili ustaške zločine tek poslije posjete specijalnog izaslanika SAD za Holokaust.

AFP ocjenjuje da Hrvatska demokratska zajednica na novembarskim izborima nije uspjela da dobije jasan mandat, pa je zbog dolaska na vlast pristala na postizborno cjenkanje.

Analitičar Žarko Puhovski ističe da zbog toga novoj vladi nedostaje jasan program ekonomskog oporavka, pa koristi nacionalističku ideologiju da stvori iluziju političke pobjede.

Iako je poštovanje prava manjina bila jedna od ključnih stvari za ulazak Hrvatske u EU, lider Srba u Hrvatskoj Milorad Pupovac više puta je upozoravao na atmosferu netolerancije.

Visoki zvaničnik HDZ-a Miljan Brkić odgovorio mu je da "može da ide tamo gdje će se osjećati sigurnije, ako misli da je ugrožen".

AFP podsjeća na slučaj autora emisije na jednoj lokalnoj televiziji koji je upozorio gledaoce, naročito majke sa djecom, da "pripaze kada budu prolazili pored srpske pravoslavne crkve u centru Zagreba da ih sveštenici ne bi zaklali".

Kada je privremeno zabranjeno emitovanje programa toj televiziji, hiljade su izašle na ulice uzvikujući ustaške slogane, na šta je policija ostala nijema.

Slabljenje sekularne države

Vlade Hrvatske reagovala je, na kako je ocijenila "lažne i politizovane optužbe", poručivši AFP-u da "snažno osuđuje totalitarne stavove i sve oblike izražavanja koji podstiču govor mržnje i netrpeljivost".

Lokalni novinari zabrinuti su poslije ispada zvaničnika HDZ-a da su mediji glavna prepreka pravoj demokratiji.

Čak je šef hrvatske elektronske regulatorne agencije podnio ostavku, zbog kako je rekao, političkih pritisaka.

AFP navodi i protest studenata zagrebačkog univerziteta protiv planiranog sporazuma između Filozofskog fakulteta, bastiona slobodne misli i Katoličkog teološkog fakulteta.

Sporazum, koji je trenutno na čekanju, ocijenjen je kao sredstvo jačanja uticaja crkve u društvu. Studenti poručuju da bi to bio korak ka daljem slabljenju sekularne države.

  • 12:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:55 Емисија: Имате ријеч са Милијаном Кос (Р)

    Емисија: Имате ријеч са Милијаном Кос (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р) (12+)

    Авионџије

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    ''''''''''Серија: Од јутра до сутра (12+)