Zvezdu zaustavili prečka i Čeh, Arsenal sa igračem više do trijumfa

• 19.10.2017. 22:02

Fudbaleri Crvene zvezde su, pred prepunim tribinama stadiona "Rajko Mitić", uz igrača manje izgubili od Arsenala sa 0:1 u trećem kolu Lige Evrope.

Oni su zadržali drugo mjesto u grupi H, sa dva boda zaostatka za "tobdžijama" a istim učinkom kao BATE Borisov koji je pobijedio ekipu Kelna (1:0). Sa istim rivalom, Arsenalom, crveno-bijeli nadmetaće se u narednoj, četvrtoj rundi, 2. novembra u Londonu.

Igrati protiv evropskog velikana nije baš lako. Samo.. ta rečenica je bila tačna i za Zvezdu, ali i za Arsenal. Naravno, nisu crveno-bijeli aktuelni kontinentalni gigant, no kao prvak Evrope iz 1991. spada u elitu koje nema baš mnogo. I, sa mislima o najvećim uspjesima kluba, a bodrenjem sa tribina koje je bilo kao u najvećim danima crveno-bijele slave (uz čak dvije koreografije na jednom meču), domaćin je protiv Premijerligaša zaigrao hrabro. Možda i bolje nego što su to mnogi mogli da pretpostave.

Istina, Arsenal nije došao u najjačem sastavu u Beograd. A i istina je da ova generacija Zvezde nije ni približno igrala sa nekim timom ovakvog kalibra. U takvom sudaru, crveno-bijeli su se hrabro nosili sa izazovima, pregmeli i neke teške trenutke, poput velike prilike Volkota u 11. minutu, kada mu je Borjan spretno, nogom zaustavio šut u padu. A onda su krenuli još hrabrije - napred.

Prvi je Petru Čehu vrlo ozbiljno priprijetio Ričmond Boaći, koji je u 26. minutu lukavo reagovao na korner Krstičića sa desne strane. Tada je Zvezdin napadač glavom poslao "žabicu", koja je zbunila golmana Arsenala, ali je lopta na kraju pogodila prečku. Na tome se crveno-bijeli nisu zaustavili.

Pet minuta kasnije Radonjić se našao u izvrsnoj prilici da zatrese mrežu londonskog kluba, jer se našao oči u oči sa Čehom, koji je uspio da ispravi kiks Nelsona, odnosno njegovu pogrešnu procjenu leta lopte prilikom centaršuta Srnića s desnog krila. Ta kolosalna prilika za Zvezdinog fudbalera, koja je naišla na sjajnu odbranu češkog čuvara mreže, dovela je do toga da lopta opet stigne do Radonjića, a tada je stigao i Nelson, koji mu je izblokirao drugi šut.

Shvativši da mogu da se nadigravaju sa "tobdžijama", crveno-bijeli su hrabro ušli i u drugo poluvrijeme, ali i u njemu su gosti koristili i najmanji pad koncentracije da priprijete. Igralo se spuštenog garda, Nelson je naterao Borjana na odbranu snažnog šuta sa desnog ugla kaznenog prostra, a Krstičić glavom u punom naletu, te Srnić, neočekivanim udarcem s lijeve strane, Čeha na nove intervencije.
Kako je meč odmicao, a Zvezdu je pritom zadesio i jedan peh, jer je u 66. minutu Savić zbog povrede morao da napusti igru, postajalo je jasnije da više hrabrost neće imati presudan uticaj, već dvije stvari: izdržljivost i mirnoća.

zvezda1
Prvo su crveno-bijeli imali, a drugo je ponestalo - sudiji. Jer, u 80. minutu pokazao je drugi žuti karton Milanu Rodiću, zbog korišćenja lakta u skok-duelu, što je pet minuta kasnije gostujući tim kaznio. Volkot je najprije bio u ofsajd poziciji, što sudije nisu primijetile, a onda je već bilo kasno - odigrao je dupli pas sa Vilšerom, pa proigrao Žirua, čiji je akrobatski potez, šut preko glave, donio trijumf Vengerovoj ekipi.

Nezaslužen, po svemu viđenom na stadionu "Rajko Mitić", kako zbog Zvezdine hrabre igre, tako i zbog šansi koje je stvorila. Ipak, iskustvo je na kraju presudilo. Ali, iskustvo je i stečeno.

Crvena zvezda - Arsenal 0:1 (0:0)

Strelac: Žiru u 85. minutu

Beograd - Stadion: "Rajko Mitić"; Gledalaca: 52.000; Sudija: Benoa Bastijen (Francuska); Žuti kartoni: Rodić, Boać, Borjan, Babić; Crveni karton: Rodić (drugi žuti u 80. minutu)

Crvena zvezda: Borjan - Stojković, Le Talek, Savić (od 66. Babić), Rodić - Krstičić, Donald - Srnić (od 82. Gobeljić), Kanga, Radonjić - Boaći (od 80. Pešić)

Arsenal: Čeh - Debiši, Elneni, Holding - Nelson, Kokelan (od 90. Šaf), Vilkok, Mejtland-Najls - Volkot (od 89. Mekguejn), Vilšer - Žiru