Zašto žene ignorišu simptome infarkta?

  • 31.10.2014. 18:15

Bolesti srca su vodeći uzroci smrti kod žena, međutim i dalje žene poriču simptome bolesti srca i odlažu traženje medicinske pomoći.

Ljekari kažu da je ovo "opasna igra" koja može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

Iako su simptomi infarkta slični kod oba pola, način na koji ljudi percipiraju simptome i trenutak u kome zatraže pomoć može znatno da varira.

Žene su sklonije tome da vjeruju da su pod manjim rizikom za bolesti srca od muškaraca, što ih dovodi do pogoršanja stanja, tvrde naučnici s Harvardske škole medicine.

"Glavna opasnost je da neko dođe u bolnicu sa ozbiljnijim i poodmaklim stadijumom bolesti srca i vi imate i manje opcija kada je liječenje u pitanju", kaže epidemiolog dr Ketrin Kreatsulas.

Ona je s kolegama sprovela istraživanje nad pacijentima kojima se sumnja na koronarnu bolest srca i koji treba da odu na prvo snimanje krvnih sudova.

Angina je znak da organ ne dobija dovoljno krvi i kiseonika, zbog čega nastaje pritisak u grudima ili osjećaj pečenja, koji je upozoravajući znak za rizik od srčanog udara.

Istraživači su odredili šest karakterističnih faza tranzicije od prvog simptoma bolesti srca, kao što je angina, do prvog odlaska kod ljekara:

- period nesigurnosti i pripisivanja simptoma drugom zdravstvenom stanju
- poricanje simptoma
- traženje pomoći od prijatelja ili člana porodice
- priznavanje težine simptoma s osjećajem poraza
- traženje medicinske pomoći
- prihvatanje situacije

Žene provedu više vremena u poricanju simptoma od muškaraca.

Zašto je to tako?

Istraživači kažu da je ženama prioritet briga o drugima i fokusiraju se na pomoć drugima prije nego na svoju dobrobit, a bolest srca smatraju muškom bolešću, piše HuffPost.