Žalbene procedure u BiH zaustavljaju neophodne tendere

  • 12.05.2018. 19:41

Izmjena Zakona o javnim nabavkama BiH nije ni na pomolu, iako brojne ustanove prstom upiru na propisane žalbene procedure koje obaraju tendere.

Opasne naplatne kućice u Glamočanima, zbog žalbi, nikako da budu srušene, samo prošle godine pala su četiri tendera za nabavku pasoških knjižica koji su znali da se i mjesecima čekaju, a zbog žalbenih procedura trpe i životno ugroženi pacijenti.

"Zbog značaja lijekova za zdravlje i život građana, očekivano je da u ovoj oblasti procedure budu jednostavnije i brže. U praksi, ipak, i ovu oblast Zakon o javnim nabavkama opterećuje čak i više u odnosu na druge oblasti. Naime, nabavka citostatika i drugih lijekova nema nikakav prioritet u procedurama nabavke, kao ni u žalbenim postupcima, pa se dešava da se zbog neosnovanih žalbi tender mjesecima stopira, što dovodi do sporadičnih nestašica lijekova", navode u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

fond-zdravstva

Zakon o javnim nabavkama jasno propisuje da žalba odgađa nabavku i potpisivanje ugovora. O svemu odlučuje Kancelarija za razmatranje žalbi. Pravnici kažu da se žalbe često usvajaju, pa i ukidaju bez ikakvih standarda.

"Smatram da se odluke po žalbama donose potpuno proizvoljno, nemaju kvalitetna obrazloženja i često ih sudovi preinače. Smatram da se treba što je moguće više ograničiti pravo žalbenih organa u tom upravnom postupku, a dati veća ovlaštenja i da se usmjeri na sudski postupak", kaže pravnik Milan Petković.

Žalbe na tendere, po sadašnjem zakonu, javne nabavke mogu neograničeno da zaustavljaju. Upućena je i apelacija za ocjenu ustavnosti tog zakona, ali je to odbio Sud BiH.