Za nepoštovanje albanskog jezika kazna do pet hiljada evra

  • 04.09.2017. 12:48

Prijedlog zakona o jezicima Makedonije predviđa uvođenje albanskog jezika kao zvaničnog u svim organima državne vlasti, a za njegovo kršenje propisana je kazna od 4.000 do 5.000 evra.

Albanski jezik će, pored makedonskog, biti u upotrebi kao zvaničan kako u institucijma, tako i u javnim preduzećima, agencijama, direkcijama, ustanovama i organizacijama, komisijama i pravnim licima koja vrše javna ovlašćenja.

Primjenjivaće se u komunikaciji i u svim postupcima građana pred svim organima koji čine državnu vlast - Sobranje, predsjednik države i Vlada, sudstvo, javno tužilaštvo, Ustavni sud, narodni pravobranilac, zatim u izbornom procesu, obrazovanju, nauci, zdravstvu, kulturi, radio-difuznoj djelatnosti, matičnoj evidenciji, ekonomiji i u drugim oblastima, prenosi agencija Makfaks.

Predviđeno je da stenogrami sa skupštinskih i sjednica Vlade, kao i drugi materijali, te veb-stranice institucija budu i na albanskom jeziku.

Nazivi državnih institucija u Skoplju, te njihovih područnih odjeljenja u jedinicama lokalne samouprave u kojima, najmanje, 20 odsto građana ne govori makedonskim jezikom, biće ispisani i na albanskom, a veličina i font slova biće isti kao i na ćiriličnom pismu.

Papirni i kovani novac, poštanske marke, uplatnice, fiskalni izvještaji, fakture i akcizne markice sadržaće simbole koji predstavljaju kulturno nasljeđe građana koji govore makedonski, ali i albanski jezik.

Natpisi na uniformama policije, vatrogasaca i zdravstvenih radnika u Skoplju i u opštinama gdje živi više od 20 odsto Albanaca, takođe, biće dvojezični.

U svim postupcima pred sudovima, tužilaštvom i notarom primjenjivaće se makedonski i albanski jezik, dok će i notarske isprave biti dvojezične.

Građanima koji govore jezik različit od makedonskog, a kojih je manje od 20 odsto od ukupnog broja građana Makedonije, obrazac za ličnu kartu i pasoš biće štampani na jeziku i pismu koje koriste.

Imena ulica, trgova, mostova i drugih infrastrukturnih objekata u svim jedinicama lokalne samouprave gdje najmanje 20 odsto građana ne govori makedonski, kao i u Skoplju, biće ispisani na makedonskom i albanskom jeziku.

Radi ostvarivanja ciljeva ovog zakona biće osnovana agencija za primjenu jezika, koja će biti nadležna za standardizaciju i izjednačenu upotrebu jezika koji govori, najmanje, 20 odsto građana.

Osim toga, predviđeno je i formiranje inspektorata za upotrebu jezika u sastavu Ministarstva pravde.

Prijedlogom zakona o jezicima predviđena je i kazna od 4.000 do 5.000 evra za organe i sve druge institucije koje ne budu poštovale odredbe ovog zakona, dok bi službenom i odgovornom licu moglo da bude izrečeno 30 odsto od predviđene kazne.

Zakoni koji budu preuzeti iz evropskog zakonodavstva, parlament, na zahtjev EU, donosi bez opšte i amandmanske rasprave.

Ovaj prijedlog zakona naći će se sutra u prvom čitanju pred Komisijom za evropska pitanja makedonskog Sobranja, a za njegovo sprovođenje će u narednoj godini iz budžeta biti izdvojeno 1,7 miliona evra.

Upotreba albanskog jezika kao drugog zvaničnog dio je platforme albanskih političkih stranaka koju su usvojile kao preduslov za učešće u koalicionoj Vladi Makedonije.

(Srna)