Vuletić: Tenzije u BiH postoje zbog prijetnje budućih referenduma

  • 26.09.2016. 09:52

Da li ce referendum u RS biti uvod u naredne referendume i tako i dalje dovoditi u pitanje suverenost Sarajeva - pitanje je zbog kojeg postoje tenzije u BiH, smatra sociolog Vladimir Vuletić, ali je ocijenio da je raspoloženje u Republici Srpskoj poslije referenduma takvo da se ne prave novi veliki koraci.

Vuletić je za RTS rekao da je glavna politicka dilema koja se krije iza referenduma u RS bila ko je suveren u BiH.

On ističe da je ključno pitanje da li će ovaj referendum biti na neki način uvod u neke sljedeće i na taj način i dalje dovoditi u pitanje ono što je suverenitet Sarajeva, te će vjerovatno biti pritisaka da se na neki način političke elite u Republici Srpskoj disciplinuju.

"Pitanje je da li će se u BiH poštovati odluka vlasti u Sarajevu, ili će naprosto odluka o važnim pitanjima biti vezana za građane, odnosno za ljude u entitetima", kaže Vuletić.

Ocijenio je da izjava premjerke Republike Srpske Željke Cvinanović da će se najvjerovatnije ići u pravcu izmjene samog Zakona, koji će podrazumijevati da se briše ona obaveznost kada je u pitanju samo proslavljanje Dana Republike, ide u pravcu smirivanja potencijalnih tenzija, te da je to korak koji neutrališe ono što su bili glavni argumenti i sukob oko samog referenduma.

"Zapravo ono što je bilo ključ za razumijevanje tenzija oko referenduma, a to je pitanje da li to vrijeđa osjećanja pojedenih građana, ovim predlogom, ukoliko to uđe u zakon, izvlači se taj ključni argument koji je i doveo do toga što je bilo pitanje pred Ustavnim sudom", kaže Vuletić.

Kako je naveo, više od 10 godina u BiH je pitanje šta znači Dejtonski sporazum i na koji način će ovoj ili onoj mjeri biti preoblikovan, te priče da je BiH nefunkcionalna država jer nije dovoljno unutarna, a sa druge strane je stalna težnja iz Republike Srpske da se ono što su bitne odluke za građane Srpske veže za Banjaluku.

"To je nešto što je trajalo, sada je dobilo jedan svoj izraz koji je uzburkao malo više strasti, ali očekujem da će se nakon početnog smirivanja situacije, ta ključna tenzija koja postoji u BiH nastaviti u budućnosti, vidjećemo na koji način", smatra Vuletić.

Kada je riječ o Srbiji, Vuletić kaže da je u interesu Srbije stabilnost čitavog regiona, te da ona mora da vodi računa o interesima ne samo Republike Srpske nego i o svojim interesima, ali i šire, o Srbima u regionu.

"Srbija se veoma odgovorno postavila u ovoj stvari. Mora da vodi računa o širem kontekstu. Milorad Dodik vuče poteze koji će prije svega biti u interesu Republike Srpske. On ne mora, kao lokalni lider, da posmatra širi kontekst", smatra Vuletić.