Vrijeme je za čišćenje organizma

  • 30.05.2018. 11:20

Mjeseci jednolične zimske ishrane i manjka kretanja za sobom često ostavljaju umor, bezvoljnost, i pokoji kilogram viška. Zato je proljeće idealno vrijeme za detoksikaciju, odnosno čišćenje organizma.

Detoksikacija je normalan tjelesni proces uklanjanja ili neutralisanja toksina kroz debelo crijevo, jetru, bubrege, pluća, limfne žljezde i kožu. Cilj detoksikacije je da ukloni višak masnoće iz jetre, oslobodi žuč da ponovno pravilno radi, eliminiše otrovni otpad, otopiti nagomilane kamence u žuči i jetri i regeneriše oštećene i uništene ćelije jetre.

Program detoksikacije bi trebalo da bude prilagođen načinu života, zdravstvenom stanju i prehrambenim navikama. Postoje različite vrste detoksa, a mnogima su zajednički niskokaloričan unos hrane te povećan unos voća, povrća i vode. Detoksikacijska ishrana bazira se na jednostavnoj hrani, poput sirovog voća i povrća, sokova i supa od povrća. Uključuje i sušeno voće, klice žitarica i povrća, repu, kao i tamno lisnato povrće, poput kelja i blitve, piše Dnevnik.

Tokom detoksikacije treba pripaziti i na način pripreme hrane - voće i povrće može se jesti sirovo. Dobar način pripreme je i kuvanje na pari jer se tako gubi manje hranljivih materija, a prženje na ulju treba strogo izbjegavati. Takođe je dobro barem nekoliko dana izbaciti proizvode od rafiniranih žitarica. Bolje jedite integralni pirinač, heljdu, proso i ovas. Probajte i "egzotične" žitarice, poput amaranta i kinoe, koje su bogate bjelančevinama pa se preporučuju i vegetarijancima.

Grašak, sočivo i pasulj takođe su dio detoksikacije, ali i bademi, indijski orasi, orasi, sjemenke suncokreta i bundeve i susam. Pokušajte da nabavite nesoljene sjemenke jer višak soli može da poništi učinak detoksikacije. Salate od sezonskog povrća začinite nerafinisanim uljem - preporučuju se maslinovo, laneno i ulje konoplje. Dodajte i nekoliko kapi limunovog ili narandžinog soka, a kupovne prelive izostavite. Detoksikacijska dijeta odlična je i za skidanje zimskih kilograma, ali pritom treba paziti da se ne izgladnjujete. Za zdravo mršavljenje važno je organizmu osigurati sve potrebne hranljive materije i prirodnim putem podstaći sagorijevanje masti.

Toksini se nagomilavaju u organizmu iz hrane i pića, ali i kroz kožu i vazduh koji udišemo. Kad je ta količina prevelika, tijelo pati. Tad ga je potrebno očistiti. Dobro je omogućiti probavi da se malo odmori i kasnije bolje radi. Što je varenje bolje, i mi smo zdraviji. Ako primijetite jedan od sljedećih simptoma - krenite na detoks.

Stalan umor

Stalan umor može biti simptom i većeg problema, koji se odnosi na rad nadbubrežne žljezde. Do tog poremećaja dolazi kad mozak i nadbubrežne žljezde nemaju dobru komunikaciju zbog povišenog nivoa kortizola, do kojeg dolazi zbog nakupljenih toksina, upala i disbalansa crijevne flore.

Smetnje u varenju

Ovo je jedan od očiglednih znakova da je organizmu potreban detoks. Zatvor, dijareja, nadutost i gasovi nisu samo neprijatni, nego su i jasan znak da se ne hranite kako bi trebalo i da crijevima treba resetovanje.

Potreba za šećerom

Ishrana koja obiluje šećerom i prerađenom hranom čini da se organizam ponaša kao da je na vožnji rolerkosterom, jer naglo podiže i spušta šećer u krvi i utiče na hormon leptin. To rezultira time da ljudi posežu za nezdravom hranom. Nakon detoksa organizam će se oporaviti.

Koža nije čista

Kad se u organizmu nakupe toksini, to može uticati na slabiji rad jetre (koja je glavni organ za detoksikaciju). Budući da se kroz kožu putem znoja takođe izbacuju štetne materije iz organizma, svi ti toksini mogu da se pokažu na površini kože u obliku akni, osipa i upalnih procesa.

Sklonost sezonskim alergijama

Ako crijevna flora nije u ravnoteži to znači i da je imunitet loš. A kako su sinusi svojevrsni nastavak probavnog sistema, logično je da zdravlje probavnog trakta utiče na sezonske alergije.

Zaboravnost

Ako se naprežete da se sjetite nekih pojedinosti tog dana, vaš mozak je zamagljen. Tijelo ne može dovoljno brzo da eliminiše toksine, oni se skupljaju u organizmu i uzrokuju upale. To oštećuje zaštitnu barijeru u mozgu i slabi pamćenje. Detoks će ublažiti upalni oksidacijski stres u hipotalamusu pa ćete i jasnije razmišljati.

Bol u zglobovima

Hronična upala ostavlja posljedice na mišićima i zglobovima. Ako su zglobovi i mišići često bolni, ukočeni i kruti, posebito ako vježbate, to je veliko upozorenje da se u tijelu odvijaju upalni procesi.

Stalno ste pod stresom

Detoksikacija ne podrazumijeva samo izbacivanje nepoželjnih namirnica, nego i smanjenje stresa jer je on veliki okidač za autoimune bolesti i depresiju.

Hormoni divljaju

Smanjen libido, poremećaj menstrualnog ciklusa i nemogućnost mršavljenja upućuju na probleme sa hormonima. Problemi sa hormonima mogu izazvati hronične upale, a jedan od češćih uzroka je neadekvatna ishrana.

(B92)