Vezu tumora i NATO bombardovanja neophodno naučno dokazati

  • 22.03.2018. 13:50

Rast broja oboljelih od različitih oblika karcinoma u Srbiji posljedica je u velikoj mjeri NATO bombardovanja, rečeno je na današnjem naučnom skupu "Posljedice NATO agresije na SRJ".

Međutim, da bi se to i naučno dokazalo pred međunarodnim institucijama, neophodna je stručna, pravna i finansijska podrška istraživačima u Srbiji, poruka je učesnika naučnog skupa "Posledice NATO agresije na SRJ".

Direktor Evroazijskog bezbjednosnog foruma Mitar Kovač ocijenio je na današnjem skupu u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu, da je važno da se Srbija jasno odredi prema NATO agresiji pred međunarodnim institucijama.

"Podaci govore o znatno povećanoj smrtnosti i broju oboljelih od onkoloških bolesti kako kod djece tako i kod starijih osoba. Sa podacima treba izaći pred međunarodne institucije, kao što je to, na primjer, uradila Italija ili Njemačka, a u vezi vojnika koji su služili u sklopu KFOR-a", kaže Kovač.

On dodaje da stručnjaci očekuju da dokazivanje posljedica bombardovanja bude državni prioritet jer, ako se obezbijede sredstva za istraživanja, moći će da se dokaže jasna veza upotrebe osiromašenog uranijuma i bolesti te da se finansijski pomogne onima koji pate od različitih oblika karcinoma.

"Običan narod nije svjestan posljedica bombardovanja koje traju i danas", napominje Kovač.

Učesnici skupa su ocijenili da se može očekivati povećano oboljevanje od kancera u narednim godinama u oblastima gdje je bilo najintenzivnije bombardovanje.

Profesor Radomir Kovačević, toksikolog u Institutu za medicinu rada i radiološku zaštitu napominje da istraživanja, na kojima su radili stručnjaci različitih profila, govore da su kod 20,7 procenata stanovništva u Srbiji primijećeni specifični hromozomski poremećaji, za koje se, kaže, vjeruje da su posljedica bombardovanja.

"Imamo institucije koje mogu da se uhvate u koštac sa ovim problemom, ali bez podrške države nije moguće uraditi dublja istraživanja na ekosistemu i na ljudima", kaže Kovačević.

Što se tiče dekontaminacije zemljišta, rečeno je na skupu, država nema dovoljno sredstava da se kompletno zemljište očisti i zato je, poručuju, potrebno formirati međunarodni fond koji bi prikupljao sredstva za ovu namjenu.

(Tanjug)

  • 22:50 Серија: Ред Рок (12+)

    '''Серија: Ред Рок (12+)

  • 23:20 Ноћни програм

    Ноћни програм