Veća transparentnost: Izmjene zakona o finansiranju stranaka

  • 25.05.2016. 07:23

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih partija BiH kojima se sprovode preporuke Grupe Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije (GREKO) u vezi sa povećanjem transparentnosti finansiranja političkih partija.

Interresorna radna grupa za izradu izmjena izbornog zakonodavstva utvrdila je predložene izmjene i dopune kojima se zabranjuje finansiranje političkih partija putem bankarskih kredita, te propisuje obaveza političkih partija da u svoje finansijske izvještaje uključe sve koristi ostvarene aktivnostima subjekata koji su na bilo koji način povezani sa njima ili su pod njihovom kontrolom, što za cilj ima povećanje transparentnosti finansijskih izvještaja.

Osim ovoga, sa ciljem realizacije preporuka GREKO, predviđena je obaveza uvođenja unutrašnje finansijske kontrole kako bi bilo spriječeno pogrešno evidentiranje prihoda i rashoda, kao i zloupotreba finansijskih sredstava.

Jedan od predloženih članova propisuje obavezu Centralne izborne komisije BiH da svaku sumnju, koja može biti dovedena u vezu sa finansiranjem političkih partija i izborne kampanje, prijavi nadležnim tužilaštvima.

Novčane kazne za prekršaj političkih partija udvostručuju se sa 5.000 na 10.000 KM, a za fizička lica predviđene su kazne od 200 do 2.000 KM.

Prijedlog zakona o dopuni Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, kojim je predviđeno da Komisija za odlučivanje o sukobu interesa na svojim aktima koristi pečat Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH, usvojen je po hitnom postupku.

Zbog problema u sprovođenju Zakona o sukobu interesa u institucijama BiH u vezi sa obavljanjem administrativnih poslova iz nadležnosti Komisije za odlučivanje o sukobu interesa, Zajednički kolegijum oba doma parlamenta BiH obavezao je Sekretarijat parlamenta da pripremi izmjene i dopune ovog zakona u dijelu koji se odnosi na upotrebu pečata Agencije za potrebe Komisije.

Usvojen je Prijedlog zaključka Kluba poslanika SDS-a da Predstavnički dom zaduži Zajedničku komisiju za nadzor nad radom OBA da ispita navode iznesene na javnom servisu RTRS o navodnom učešću Ministarstva bezbjednosti BiH, OBA kao i nekih stranih obavještajnih službi u organizaciji protesta u Banjaluci.

Podržan je i prijedlog rezolucije o neprihvatanju izgradnje skladišta i odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori u opštini Dvor u Hrvatskoj, na granici sa BiH, koji su u parlamentarnu proceduru uputili poslanici Diana Zelenika iz HDZ-a 1990, Borislav Bojić iz SDS-a i Jasmin Emrić iz A-SDA.

Prijedlog okvirnog zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom na nivou BiH vraćen je Ustavnopravnoj komisiji doma koja je ranije dala negativno mišljenje za ovaj zakonski prijedlog.

Predstavnički dom nije usvojio prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije zbog nedostatka većine iz Republike Srpske. Savjet ministara BiH predlagač je izmjena i dopuna Zakona o zabrani diskriminacije, kojima se vrši usklađivanje zakonodavstva BiH sa evropskim pravnim tekovinama kada je riječ o propisima u vezi sa borbom protiv diskriminacije.

Usvojen je Prijedlog deklaracije o osudi govora mržnje, te Izvještaj o radu Savjeta ministara BiH za prošlu godinu, dok Informacija o radu Tužilaštva BiH nije primljena k znanju zbog nedostatka podrške poslanika iz Republike Srpske.

U drugom čitanju nije podržan Prijedloga zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Savjetu ministara BiH, koji je predložila Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti polova Predstavničkog doma.

Prema prijedlogu Komisije, u sastavu Savjeta ministara trebalo bi da bude najmanje 40 odsto lica oba pola, a ova odredba bila bi primjenjivana nakon opštih izbora u BiH 2018. godine.