Ustavni sud BiH odbacio zahtjev grupe poslanika Narodne skupštine RS

  • 28.09.2017. 15:23

Ustavni sud BiH danas je na plenarnoj sjednici odbacio kao nedopušten zahtjev grupe poslanika Narodne skupštine Republike Srpske za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Pravilnika o uslovima za izdavanje licence i kvalifikacione kartice vozača zbog nenadležnosti Ustavnog suda BiH.

Podnosilac zahtjeva smatrao je da se ovim pravilnikom izašlo iz podjele nadležnosti između entiteta i BiH, te da je nadležno ministarstvo njegovim donošenjem izašlo izvan zakona koji mu daje ovlaštenje da donese takav pravilnik, a riječ je o zakonu o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu.

Ustavni sud BiH je odbio zahtjev grupe poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH za ocjenu ustavnosti člana 3.15 Izbornog zakona BiH, saopšteno je iz Ustavnog suda.

Utvrđeno je da je ovaj član u skladu sa Ustavom BiH, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima, protokolima uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te Međunarodnom konvencijom o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije.

Registrar Ustavnog suda BiH Zvonko Mijan ranije je pojasnio da je ovim članom utvrđeno da državljani BiH koji žive u inostranstvu i imaju biračko pravo, a upisani su u Centralni birački spisak, da bi se našli na izvodu iz tog biračkog spiska za glasanje van BiH za svake izbore moraju da podnesu posebnu prijavu Centralnoj izbornoj komisiji za razliku od onih državljana BiH koji žive u BiH i koji se po principu pasivnog biračkog prava uvijek nalaze u Centralnom biračkom spisku.

"Podnosilac zahtjeva smatra da se time diskriminišu birači koji privremeno žive u inostranstvu u odnosu na one koji žive u BiH po osnovnu trenutnog prebivališta i dodatne obaveze prijavljivanja za svake izbore", naveo je Mijan.

Na današnjoj sjednici odbačen je kao nedopušten zahtjev 11 članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona zbog nenadležnosti Ustavnog suda BiH za odlučivanje.

S obzirom na to da je zahtjev odbačen kao nedopušten, Ustavni sud nije posebno razmatrao prijedlog podnosilaca zahtjeva za donošenje privremene mjere.

(Srna)