Ujedinjena Srpska: Nabaviti pokretni mamograf

  • 24.07.2016. 15:16

Kandidat za odbornika Ujedinjene Srpske za Banjaluku Milana Lukić rekla je da je, s obzirom na značaj prevencije i ranog otkrivanja malignih oboljenja, u planu inicijativa za nabavku pokretnog mamografa za preglede u lokalnim zajednicama što bi bilo finansirano iz gradskog budžeta.

Lukićeva je podsjetila da je Ujedinjena Srpska već pokrenula inicijativu da pacijentkinjama sa područja Banjaluke bude obezbijeđen besplatan pregled mamografom jer se na ovakve preglede čeka jako dugo.

Ona je rekla da bi problem čekanja i po nekoliko mjeseci na neke preglede u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske mogao da bude riješen uvođenjem druge smjene u ovoj zdravstvenoj ustanovi tokom koje bi dolazili samo građani Banjaluke.

"Tako bi se bolje iskoristio i prostor ove zdravstvene ustanove, a smanjile bi se i liste čekanja pacijenata", rekla je Lukićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Govoreći o strategiji razvoja Banjaluke, Lukićeva je ukazala na problem nedovoljnog broja stručnih timova, te nedostatak patronažnih timova, kao i neravnomjeran broj registrovanih pacijenata u ambulantama porodične medicine.

Ona je navela da je problem i to što djeca nakon polaska u školu prelaze u nadležnost porodičnih ljekara, te dodala da je potrebno da se djeca do 15 godina pregledaju kod pedijatara u okviru Domova zdravlja.

Član Humanitarnog udruženja "Partner" i Udruženja paraplegičara regije Banjaluka Dušica Lipovac rekla je da je potrebno razvijanje socijalnih usluga, zapošljavanje lica sa invaliditetom, kao i njihovo političko angažovanje.

"Bez obzira na to što postoji zakonska regulativa o zapošljavanju osoba sa invaliditetom ona se ne provodi dovoljno i onako kako treba. Dešava se da se lica sa invaliditetom zapošljavaju posredstvom projekata, a nakon isteka ugovora o radu opet ostaju bez posla", ukazala je Lipovčeva.

Ona smatra da je problem i to što ne postoji jedinstveni registar koji bi dao tačne podatke o broju osoba sa invaliditetom, njihovom ekonomskom statusu i vrsti invaliditeta.

"Prema podacima Centra za socijalni rad u Banjaluci ima više od 3.614 korisnika tuđe njege i pomoći, od kojih je 1.384 zavisno od pomoći drugog lica", navela je Lipovčeva.

Ona je rekla da u Banjaluci ove kategorije stanovništva imaju problem sa prevozom jer nema dovoljno gradskih autobusa prilagođenih njihovim potrebama, a ne postoji niti jedan taksi koji bi radio 24 časa, naročito u zimskim uslovima, kada se korisnici invalidskih kolica teško kreću po snijegu i ledu.