U BiH dnevno uđe do 40 ilegalnih migranata

  • 10.04.2018. 19:40

U Bosnu i Hercegovinu dnevno ulazi od 35 do 40 ilegalnih migranata. Podaci su to Granične policije koja je, sa Ministarstvom unutrašnjih poslova RS i MUP-om FBiH od početka godine otkrila 929 ilegalnih migranata.

Znatno više u odnosu na cijelu 2017. godinu, kada je 753 stranih državljana pokušalo nezakonito da uđe u BiH.

"Drastičan porast ilegalnih migracija nije iznenađenje", poručuje ministar bezbjednosti, Dragan Mektić. Procjene su da će, narednih mjeseci, između 40 i 50 hiljada migranata preko Turske, Grčke, Albanije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine probati da se dokopa Evropske unije. Mektić tvrdi da su pojačane provjere na granicama, te da nema veće prijetnje po bezbjednost.

"Njihova je namjera da im BiH bude samo tranzit, u 99,9 odsto slučajeva. Da li će se neka kriminalna osoba, eventualni ili potencijalni terorista pojaviti, to nije samo problem BiH, to je problem čitave rute. I naravno da o tome vodimo računa, da pazimo. Zato vršimo registraciju, zato vršimo provjere", izjavio je Dragan Mektić, ministar bezbjednosti BiH.

Ako ilegalni migranti nemaju dokumenta, što je najčešće slučaj, policija ih šalje u Službu za poslove sa strancima. U Službi im uzimaju otiske prstiju, fotografije i izjave, na osnovu čega se provjerava identitet. Podaci se upoređuju sa informacijama iz regionalnih centara, a dešava se da se oni ne poklope. Tada policija kontaktira sa zemljama iz kojih dolaze migranti, ne bi li ih identifikovali, što može da traje mjesecima. Iz Službe poručuju nije otkriven niko ko je povezan sa terorističkim organizacijama, ali da i za to postoji jasna procedura.

"Za takva lica odmah se pravi rješenje o stavljanju pod nadzor i rješenje o protjerivanju i zabrani ulaska u BiH. Do sad nismo imali tih lica. Ovo su mješovite migracije gdje imamo porodice, ekonomske migrante, do onih koji bježe iz zaraćenih područja, a možda su bili učesnici u tom oružanom sukobu", navodi Slobodan Ujić, direktor Službe za poslove sa strancima BiH.

U Foči nije bilo bezbjednosnih incidenata, ali iz policije poručuju da ovih dana imaju pune ruke posla.

" Od prvog januara 2018. do danas, na području PU Foča pronađeno je sto ilegalnih migranata. Najviše je riječ o licima sa područja Sirije i Libije, a zatim idu lica sa područja Pakistana i Palestine. Najveći broj lica je starosne dobi do 30 godina", rekao je Marinko Vukadinović, inspektor u PU Foča.

Najviše ilegalnih migranata pronađeno je u Hercegovini. Do nje dolaze šumskim putevima, nerijetko i kroz minska polja. Iz Granične policije poručuju da detaljno pregledaju sva teretna vozila, i preusmjeravaju policajce na sumnjive pogranične predjele. Priznaju i da fali policajaca, ali i smještajnih kapaciteta. Pojedini stručnjaci za bezbjednost zato smatraju da Bosna i Hercegovina nije adekvatno odgovorila na problem migranata i potencijalne bezbjednosne prijetnje, i da bi to pitanje trebalo podići na znatno viši nivo.