Tuđman: Politika Alije Izetbegovića kreirana na poruci o genocidu nad Bošnjacima

  • 16.09.2017. 08:56

Poslanik u Saboru Hrvatske Miroslav Tuđman izjavio je da je politika ratnog lidera muslimana u BiH Alije Izetbegovića od početka kreirana tako da se pošalje poruka da je nad Bošnjacima izvršen genocid.

Sin nekadašnjeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana rekao je da je Izetbegović govorio da ta priča traje od 1878. godine, kada je Osmansko carstvo bilo prisiljeno da napusti BiH.

"Ta teza je građena na žrtvi, a riječ genocid se koristi već u izvještaju /potonjeg generala Armije BiH/ Sefera Halilovića i Patriotske lige u februaru 1992. godine, gdje on govori kakav će biti karakter rata. On govori – genocidan, jer je usmjeren protiv muslimana, odnosno muslimanskog naroda, ili da je cilj zatrti, odnosno uništiti muslimanski narod", istakao je Tuđman sinoć za RTRS.

Na konstataciju da se genocid nakon toga pominje pismu Alije Izetbegovića u vezi sa Srebrenicom, Tuđman je naglasio da je muslimanski ratni lider taj dokument poslao svim državnicima još u aprilu 1993. godine.

"Napisao je da će se dogoditi najveći genocid od Drugog svjetskog rata, a posljedica toga je bilo da je Savjet bezbjednosti UN donio odluku o zaštićenim zonama, među kojima je i Srebrenica. Onda je Izetbegović to iskoristio, smatrajući kako će UN da štiti Srebrenicu. Prebacio je 7.500 pripadnika Armije BiH iz Srebrenice u srednju Bosnu, kako bi je očistio od Hrvata", napomenuo je Tuđman, koji je autor knjige "Druga strana Rubikona - Politička strategija Alije Izetbegovića".

Ovaj bivši šef hrvatske Obavještajne službe ukazuje da bošnjački lideri danas proglašavaju za islamofobiju i antibošnjačko djelovanje bilo kakva neslaganja sa ovom njihovom tezom, pa čak i izjave kojim se ukazuje na radikalizam.

Tuđman je naveo da je Alija Izetbegović odgovoran zbog toga što nije pristajao na predložene mirovne planove.

"Istorija ne poznaje popravne ispite, ali sa današnjeg aspekta, da se prihvatio Kutiljerov plan, koji je predviđao organizaciju po kantonima, i da je Izetbegović pristao na to što je srpsko vođstvo tada smatralo dobrom osnovom za razgovore i uređenje, karakter rata u BiH bi bio sasvim drugačiji i vjerovatno bi broj žrtava i razaranja bio puno manji", istakao je Tuđman.

Na pitanje da li je Aliji Izetbegoviću, sa aspekta svega što je radio tokom rata, bilo mjesto u Haškom tribunalu, Tuđman je odgovorio da su to nagađanja, ali da je u vezi sa muslimanskim ratnim liderom važno pitanje da li je bilo njegove komandne odgovornosti.

On ističe da su islamske zemlje tokom proteklog rata finansijski i slanjem mudžahedina, podržavale politiku Alije Izetbegovića i Armiju BiH.

Tuđman kaže da se u knjizi "Druga strana Rubikona - Politička strategija Alije Izetbegovića" mudžahedinima bavi samo kao jednim segmentom Izetbegovićeve politike.

"Ti mudžahedini su došli 1992. godine, odnosno, prema dokumentima, u februaru te godine više od 100 njih već je dobilo državljanstvo BiH. To su činjenice koje će biti teško osporiti", rekao je Tuđman.

Na konstataciju da je hrvatsko vođstvo tokom rata znalo za mudžahedine i propuštalo ih u BiH, te da je kod jednog teroriste koji je izveo bombaški napad u Mostaru pronađena lična karta, izdata u Zagrebu, Tuđman je naveo da nikada nije rekao da to nije znao.

"Prigovaraju mi da sam znao i da sam odgovoran. Samo da kažem da je Hrvatska obavještajna služba formirana u devetom mjesecu 1993. godine, kada su mudžahedini već `debelo` bili ukorijenjeni u BiH. Oni su, kao humanitarci, imali gotovo diplomatski status, pa ih nismo smjeli dirati. Sa saznanjem ko su i šta su, počeli smo čišćenje tih organizacija, tako da je taj dolazak mudžahedina 1993. redukovan. Pa ne bismo mi valjda zvali mudžahedine koji su poslije činili ratne zločine nad Hrvatima?", naglasio je Tuđman.

On je rekao da je činjenica da su Amerikanci upozoravali Izetbegovića na mudžahedine i tražili da oni odu jer je napuštanje stranih vojski BiH bio dio Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Tuđman kaže da je Izetbegović američkoj strani govorio da se nije moralo odricati ljudi koji su došli da se bore za BiH.

"Amerikanci su 2004. davali primjedbe Izetbegoviću na takvu politiku. Rekli su otvoreno, da ako se nešto tragično dogodi, više neće biti prijatelji. Činjenica je da je Izetbegović četiri sedmice nakon terorističkog napada na Svjetski trgovinski centar podnio ostavku na mjesto predsjednika SDA", kaže Tuđman.

On je rekao da se aktuelni lider SDA Bakir Izetbegović otvoreno suprotstavlja izmjenama izbornog zakona u BiH, bez obzira što je i Ustavni sud zaključio da taj prijedlog predviđa da Hrvati sami mogu da biraju svoje predstavnike.

Tuđman je naveo i da je svako pominjanje federalizacije dočekano od Sarajeva "na nož", iako je javna televizija na hrvatskom jeziku prva pretpostavka ravnopravnosti jednoga naroda ili jedne grupe u nekoj zemlji.

"Prema tome, ne vidim da tu postoji bilo kakav pomak ka demokratizaciji i uspostavljanju jednog ravnopravnog odnosa", ocijenio je Tuđman.

Na pitanje kako bi izgledao život Srba i Hrvata u unitarnoj BiH, kakvu priželjkuje političko Sarajevo, Tuđman je odgovorio da budućnost BiH, u velikoj mjeri, zavisi od bošnjačkih elita i kako će one koncipirati identitet bošnjačkog naroda.

"Ako će taj identitet više ići ka vjerskom, a ne nacionalnom određenju, onda ćemo imati daleko više problema i sukoba", smatra Tuđman.

(Srna)