Trninić: Disciplinski postupci protiv štrajkača

  • 21.03.2017. 16:02

Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Neđo Trninić smatra da moraju biti pokrenuti disciplinski postupci protiv štrajkača na banjalučkoj željezničkoj stanici, o čemu će odlučiti uprava, jer se, kako kaže, ne može dozvoliti anarhija, zaustavljanje vozova i zadržavanje ljudi.

"Ako uprava ocijeni da nema disciplinske odgovornosti onda je neće ni biti, ali sigirno neko mora snositi odgovornost", kaže Trninić.

Odgovarajući na pitanje u vezi sa obećanjem predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da neće biti pokretanja disciplinskih postupaka protiv štrajkača na Željezničkoj stanici u Banjaluci, Trninić je rekao da ne zna šta je predsjednik obećao, te da je "na upravi da odluči, jer je ona ta koja treba da radi svoj dio posla".

"I uprava je odgovorna nekome, kao i radnici. Svako treba da odgovara za svoje postupke. Uprava 'Željeznica' treba da sagleda šta se tu dešavalo, da li su protesti bili u okviru zakona i da preduzme odgovarajuće mjere, a da li će to značiti da i da će neko biti sankcionisan pokazaće vrijeme", dodao je Trninić.

On tvrdi da su protesti organizovani bez podrške sindikata, ali da su sindikati vodili računa o radnicima i razgovarali s njima o prevazilaženju teške situacije, jer štrajk glađu sigurno nije poželjan s obzirom da su ljudi ugrožavali svoje zdravlje.

"Ništa nije urađeno što nije u sklopu redovnih aktivnosti, jer je plata redovna, i februarska bi bila isplaćena do kraja marta. Plata bi bila isplaćena sljedeće sedmice i da nije bilo protesta", kaže Trninić.

Na pitanje da li će biti smijenjena uprava "Željeznica" on je rekao da nije nadležnost nikakve grupe ljudi, pa ni sindikata da postavljaju kadar.

"Direktori 'Željeznica' u nekom periodu su primali radnike, aktuelni direktor kada je došao 2010. godine zatekao je 3.650 radnika, a sada ih ima 3.120 i taj proces će kroz restrukturiranje biti nastavljen", naglasio je Trninić.

Prema njegovim riječima, postoji potpuna saglasnost sindikata da se nastavi proces restruktiriranja u koji i sindikati moraju biti uključeni zajedno sa upravom.

Potpredsjednik Samostalnog sindikata saobraćaja i transportne djelatnosti Banjaluka Boris Šukalo apelovao je na direktora da ne dođe do revanšizma prema štrajkačima i da ne pokreće disciplnske postupke protiv njih.

On je dodao da je nakon sastanka u Vladi upućen nalog da se radnicima uplati februarska plata, a predsjednik Dodik im je lično obećao da će naredne plate biti isplaćivane u zakonskom roku.

"Tražili smo da se pregleda sistematizacija u preduzeću koja je na štetu radnika i predsjednik je uvidio da su enormna povećanja direktora, te obećao da će biti ukinuti svi dodaci koje su sami sebi povećali", pojasnio je Šukalo.

On je dodao da "Željeznice" nakon obećanja predsjednika Republike normalno funkcionišu.

"Ostala dugovanja ići će kroz restrukturiranje preduzeća, odnosno kada radnik bude išao u penziju ili ako bude otpušten kao višak biće mu isplaćena sva dugovanja od 2011. godine, a sredstva Svjetske banke trebalo bi da budu operativna do kraja januara 2018. godine", pojasnio je Šukalo.

On je naglasio da je zadovoljan današnjim dogovorom i dodao da je sistematizacija radnih mjesta neminovna, te da ima viška radnika, odnosno neradnika.

On je dodao da su se štrajkači glađu i predstavnici sindikata ogradili jedni od drugih, jer sindikat nije vodio štrajk glađu.

Predsjednik Samostalnog sindikata održavanja šinskih vozila Banjaluka Goran Čamdžić rekao je da je podržavao štrajkače glađu u Banjaluci.

On smatra da je do štrajka glađu došlo zbog loše komunikacije sa upravom.

(Srna)