Tema dana: Koliko će nas koštati ovjeravanje knjižica na lijepe oči?

  • 22.05.2017. 19:41

Ako u Fondu zdravstvenog osiguranja neće da vam ovjere knjižicu, pokušajte da okupite veću grupu i zaplašite vlast. Tako otprilike stvari funkcionišu nakon što je na primjeru Željezničara počela praksa takozvanog grupnog ovjeravanje knjižica.

Na lijepe oči i po istom modelu knjižice su ovjerene i radnicima derventskog Unisa, a umjesto uplate dovoljan je bio jedan poziv predsjednika Granskog sindikata. Zbog sveopšteg haosa pravila igre za sve ostale više nikome nisu jasna. Ta velikodušnost države koja ista prava daje i onima koji plaćaju i onima koji duguju za doprinose, za posljedicu ima da i jedni i drugi od ovjerenih knjizica imaju sve manje vajde.

"Ono čemu sve to vodi jeste da ćemo se polako ali sigurno početi liječiti na teret zdravstvenih radnika. Oni se moraju odreći od svojih plata od svoje potrošnje od nabavke sanitetskog materijala odnosno u krajnjoj instanci štetu će snositi ovi koji placaju doprinose", kaže Goran Radivojac, ekonomista.

"Mi smo izašli u susret Željeznicama Republike Srpske i ovjerili zdravstvene knjižice uz dogovor da će u narednom periodu to definisati na način da se urade reprogrami i uplate sredstva. Tako da pravilo ovjeravanja knjizica bez uplate doprinosa je jednostavno nemoguće. Ako bi se to desilo da se jednostavno ne bi bilo sredstava za liječenje. Ako navedem primjer znači ne možete dijelii hljeb dok ne kupite brašno. Zato jednostavno ne možete raditi tako da ne naplaćujete cijenu hljeba", rekao je Dragan Bogdanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite.

Hljeba i igara u Željeznicama neće uskoro nestati, a njihov primjer polako slijede i ostali.

Iza 9 od deset najgorih dužnika Fonda stoji država koja iznalazi načine da radnicima i bez para ovjeri knjižicu pa makar i na jedan dan. Dok se šakom i kapom dijele nerealna obećanja ostali osiguranici imaju sve manja prava. Lista lijekova na recept sve je siromašnija, a lista čekanja sve duža. Kad već neće niko da im objasni zašto i po nekoliko mjeseci čekaju na pregled, potrudio se glavni revizor.

"Zbog pada prihoda Fond zdravstvenog osigurnaja je obavijestio bolnice o procentu realizacije ugovora za 2016. godinu i upozorio da realizaciju moraju svoditi u okvire ugovora, što podrazumijeva stvaranje liste čekanja za slučajeve koji nisu hitni. U istom dopisu nije navedeno kako se postupa u slučaju da hitni slučajevi prelaze ugovoreni iznos", stoji u saopštenju.

"Nisam obavijesten da je takav dopis otišao. Sigurno je da svi moramo trošiti onoliko koliko imamo. A ja vas molim da uporedite liste čekanja u zdravstvenom sistemu Republike Srpske sa listama čekanja u okruženju i vidjećete da su te liste čekanja značajno kraće. Jer jednostavno ne možete vi obezbjediti toliko sredstava koliko u datom momentu imate potrebu ali ponavljam da su liste čekanja značajno kraće u RS nego u okruženju", ističe Bogdanić.

Uz to što sama pravi rupu u Fondu, Vlada ne poštuje ni svoju zakonsku obavezu da je začepi iz drugih izvora. U Fondu su tražili 87 miliona maraka više nego što im je Vlada namjenila budžetom jer je za toliko rupa u budžetu bila veća od predviđene.

Ipak do danas od Vlade ni marke nisu dobili kao ni saglasnost na rebalans budžeta. Osim što Vlada ne plaća doprinose radnicima u javnom sektoru, odnedavno kasni i sa plaćanjem osiguranja za nezaposlene kojima takođe pruža pravo na besplatno liječenje.

Šta god to besplatno u praski značilo, Vlada je i zaposlenima i nezaposlenima čvrsto obećala da im to pravo nikada neće ukinuti.