Tema dana: Kolektivni ugovor više ne postoji

  • 30.06.2016. 21:11

 Dvadest godina je bio na snazi, a od danas kolektivni ugovor u Republici Srpskoj više ne postoji. Nakon višemjesečnih pregovora, koji su, ruku na srce, više ličili na cirkus, socijalni partneri se sa početka nisu pomakli. Prinudne mjere Vlade Republike Srpske ekspresno su poslate na objavljenje u Službeni glasnik.

Za isticanje opšteg kolektivnog ugovora pročulo se i među radnicima banjalučke fabrike obuće. Dok su tiho pitali da li su nešto konkretno dobili, tehnički direktor "Beme", Marinko Umičević poručuje da im ni ranije nije diktirao pravila. Osmosatno radno vrijeme, plata od oko 500 maraka, topli obrok, prevoz i godišnji odmor, zaposlenim ni juče ni danas, tvrdi, nisu bili upitni.

"Niti je šta značio,niti će šta značiti, mi ovdje platu prije svega zarađujemo, mi platu ne dobijamo, kao ti koji se bore. Mi ako ne zaradimo platu, mi je ne možemo dobiti, a i kad je zaradimo , moramo do platimo doprinose, poreze, nama šta ostane", rekao je Marinko Umičević, tehnički direktor Fabrike obuće "Bema".

Ni sindikatu nije mnogo više ostalo. Dok prestrojavaju redove, tvrde da su, za razliku od policajaca, profesora ili radnika u zdravstvu, najugroženiji radnici u realnom sektoru. Dok su prava prvih uređena i zakonom o platama, drugima će kažu, poslodavac direktno određivati platu, radno vrijeme, slobodne dane, godišnje odmore. Mnogi bi rekli, ni ranije nije bilo drugačije. Sindilaci ipak tvrde da je Vlada prešla granicu.

"Za nas je najporaznije da je Vlada sebi dozvolila da ukinu prekovremeni rad.  Iako smo Vladu upozoravali da je to najprisutniji oblik rada koji se zloupotrebljava , da radnici rade više nego što im je zakonom dozvoljeno, da im se to ne plaća, da se u prekovremenom radu krije 10.000 radnih mjesta.  Tražimo da se poveća nakanda za prekovremeni rad, kako bi na taj način odužili se radnicima,  mi smo tražili 50 odsto  a oni su je smanjili na 25  odsto", rekla je Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS.

Osim opšteg u zaborav otišao i posebni kolektivni ugovor, a zamijenila su ih pravila Vlade. Uprkos svemu tome, građani se nisu previše zabrinuli. Očigledno svjesni da su toj bici, jedini koji gube.

Na Vladinu, tačno nazvanu, odluku o utvrđivanju uvećanja plate, visine primanja po osnovu rada i visine pomoći radniku, i sindikalci i poslodavci imaju zamjerke. Iako je jednima cijena toplog obroka od šest maraka previše, drugima premalo, nema sumnje da više razloga za zadovoljstvo imaju predstavnici poslodavaca.

Dok sve tri strane obećavaju-razgovaraćemo još, teško da bi i najveći optimisti mogli da povjeruju da će ono što nisu mogli godinama uraditi u narednom periodu. Ministar rada obećava da na instituciju opšteg kolektivnog ugovoranije stavljena tačka. Onomad je obećao i da prava radnika neće biti ni procenat umanjena.