Tema dana: Još jedna kalkulacija ili sukob u vladajućoj koaliciji?

  • 26.05.2017. 19:25

Milorad Dodik danas kritikuje DNS-ovog ministra. Marko Pavić je juče prozvao socijalistu Petra Đokića. Logičan bi nastavak, možda, bio da Đokić prozove SNSD, ali oni koji se razumiju u ovdašnje političke prilike znaju da se to neće desiti. Kao ni bilo šta radikalno, koliko god razmirice u koaliciji bile velike. Više u Temi dana Slaviša Bajić.

Pet dana pred opoziciono “biti ili ne biti” u Parlamentu, a u vezi sa njihovim zahtjevom za rušenje vlade Željke Cvijanović, vladajuća koalicija zbija redove. Na prvu loptu, sve vuče na to da problema u raju i te kako ima, naročito poslije sve učestalijih istupa Marka Pavića, koji kritikuje partnere u stilu “uvrijeđene mlade” - jer je Vlada zbog Ljubije stisla petlju i, pobogu, išla kontra DNS-u.

Mnogi su, ipak, skloniji drugačijem tumačenju - uz tvrdnje da ispod tepiha provejava kalkulisanje vječnog kalkulanta u vladajućoj koaliciji i utvrđivanje DNS-ovog “pazara” pred opozicioni pokušaj opoziva izvršne vlasti. I da je Pavićev šamar Đokiću samo još jedna "patka" za javnost.

"DNS je jedina politička partija koja se drži pravila da izborna kampanja počinje dan poslije završetka izbora. Dakle, oni su permanentno u kampanji. Ova sadašnja dešavanja vidim kao malo raniji ulazak u ozbiljniju predizbornu kampanju. DNS, kao i pred svake izbore, pravi otklon od vladajuće koalicije, prije svega od SNSD-a", smatra Darko Momić, novinar.

"Mislim da se u ovom momentu neće ništa desiti i zapravo, to će pokazati sve licimjerstvo i hipokriziju ovdašnje politike, u kojoj se koalicioni partneri u vlasti mogu ne slagati, čak i duboko ne slagati oko nekih temeljnih vrijednosti, a da u isto vrijeme i dalje nastave da koaliraju", kaže Gordana Katana, novinar.

Šta se iza brda valja ne otkriva ni Milorad Dodik, pa ostavlja lakovjernim da se još koji dan pozabave onom narodnom “gdje ima dima, ima i vatre”. Nesumnjivo je zbog Ljubije ljut na DNS-ovce, ali, vjerovatno i sam svjestan da do izbora mora da izgura u ovom sastavu, kalkuliše kad daje izjave.

I sam Dodik kaže da varnice postoje, misleći vjerovatno na ne baš prijateljske tonove ostale dvojice u svetom koalicionom trojstvu. Javnost pamti da se Đokić i Pavić ne svađaju prvi put, pa su se tako, u cijeloj priči oko Lubije, ubjeđivali ko radi za narod, a ko leži potrbuške – i nikom ništa.

Zato su mnogi uvjereni da će DNS-ov najnoviji revolt ipak biti kratkog daha i da će vrhunac neposlušnosti ostati Pavićevo traženje Đokićeve ostavke – ili možda izglasavanje dnevnog reda posebne sjednice o opozivu Vlade.

"Ukoliko DNS zaista bude na strani SZP-a i prihvati dnevni red, mislim da je to vrhunac i da neće ići dalje od toga. Dakle, na taj način DNS će i ovim činom, nakon Ljubije, poslati poruku SNSD-u da je još uvijek ozbiljan koalicioni partner, ali da njegova pozicija u koaliciji mora da bude preispitana ili redefinisana na neki drugi način", rekao je Dragan Maksimović, novinar.

Ono što dodatno baca sumnju na ozbiljnost DNS-a jeste neozbiljnost opozicije u namjeri koju mnogi već sada etiketiraju kao definitivni “pucanj u prazno”. Opozicija ne traži mandat, već bi da smijeni vladu druge stranke, kako bi ta ista stranka postavila novu. To i vladajućim ostavlja prostor za raznorazne kombinatorike i međusobna podmetanja.

"DNS-u se ne izlazi iz vlasti, oni bi da ostanu tu još godinu i po dana do sljedećih izbora i da tu izvuku maksimalnu korist pred sljedeće izbore. Međutim, moraju, na neki način, da opravdaju odluku koju su donijeli, pa udaraju po Petru Đokiću, a čovjek je zaista u pravu kada kaže – mene je Vlada postavila, ako imate nešto protiv. Prava adresa je Željka Cvijanović", smatra Velizar Antić, politički analitičar.

Čak i kad bi DNS eventualno iznenadio i podržao smjenu vlade u kojoj sjedi – i napravio novu većinu sa, recimo, opozicijom – posljednja je opet Dodikova. Kao izabrani predsjednik, a po mnogima majstor za stvaranje političke krize, može da toj novoj većini ne da mandat. I tako sve dodatno zabavi do izbora. Zato je, ipak, prije vjerovati tezi da se samo tvrdi pazar. Neko veći, neko manji.