Tema dana: Da li je pravična naplata doprinosa?

  • 12.06.2017. 19:16

Poslodavci, obavezni ste da izmirujete svoje obaveze prema državi i radnicima. Ukoliko to ne budete radili, bićete kažnjeni.

Ili možda ipak nećete. Tako bi moglo da se opiše funkcioniše poreskog sistema u Srpskoj. Zbog toga što neki moraju redovno da plaćaju poreze i doprinose, a drugima se godinama gleda kroz prste, brojke rastu iz dana u dan.

Samo sto poreskih obveznika državi duguje više od 60 odsto ukupnih potraživanja. Javni sektor napravio je dug prema Fondu zdravstva od sto miliona. Za čak 15 hiljada radnika doprinosi se nikako ili samo povremeno uplaćuju. Zbog činjenice da sve više radnika, ni krivi ni dužni ne mogu da se liječe, ni da dignute glave odu u penziju, niko ni da se zacrveni, kamoli da ponudi rješenje.

A bez hitnog riješenja, crno nam se piše.

"Ovakav način, kada se neredovno uplaćuju doprinosi, odražava se na finansiranje sistema penzijsko-invalidskog osiguranja. Naš osnovni prihod, za finansiranje penzija, 257 hiljada korisnika, koliko danas ima Fond, su upravo doprinosi. Doprinosi čine ukupno 75, 76 odsto ukupnih doprinosa", rekao je Tihomir Joksimović, Fond PIO.

Veliki dužnici su po kazni dospjeli na takozvane “liste srama”. Činjenica da svoje ime mogu da pročitaju na kojekakvim spiskovima, očigledno nije dovoljna da bi bar dio dugova otplatili, i državu spriječili srljanja u propast.

Pitanje svih pitanja, bar za poštenog poslodavca je, zbog čega uopšte poštovati zakon, kada oni koji ga godinama krše, i dalje udobno sjede u svojim foteljama. Kako su najveći dužnici poslodavci iz javnog sektora, gdje država praktično sama sebi duguje, onda se neizbježno odgađa do u nedogled. Prema manjima i slabima, sistem je nemilosrdan.

"Tu svojnost praktično nijedan pravni sistem ne smije dozvoliti, jer kako stvoriti poslovan ambijent za ulaganje, ako vidite na samom startu da postoje firme prve kategorije, koje mogu da ne plaćaju doprinose, i one druge kategorije, koje moraju sve da plate", rekao je ekonomista Zoran Pavlović.

"Integritet poreskog sistema je imperativ. A njega možemo obezbjediti samo ako su svi poreski obveznici u istom statusu u poreskom sistemu. To znači da i kompanije iz javnog i privatnog sektora moraju imati isti tretman", rekao je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Aćić.

Baš u ovoj priči, jednakost je najdiskutabilnija. Poreska uprava i Uprava za indirektno oporezivanje redovno se obračunavaju sa, doduše malim dužnicima. Tako će UIO tužiti 1500 privrednih subjekata, ali sa dugom manjim od 100 hiljada maraka. Milionske dužnike, po nepisanom pravilu, niko ne dira, iako očigledno krše zakon. Njima se dugovi reprogramiraju, a propalim preduzećima, koja su tako završila najčešće pod državnom palicom, po poznatom scenariju – minus se otpisuje.

"Najveći dug otpisuje se po stečajnim postupcima. U prošloj godini imali smo 82 rješenja završenih stečajnih postupaka. Po tom osnovu otpisali smo 106 miliona maraka nenaplativih potraživanja. Isto tako, u prošloj godini, Poreska uprava donijela je 2161 rješenje. Po tim rješenjima, otpisano je 809 hiljada KM. To su stara dugovanja, gdje više ne postoje ni ljudi, ni imovina", rekao je direktor Poreske uprave RS Zora Vidović.

Prošle godine, Poreska uprava otpisala je 100, a pretprošle, 75 miliona maraka nenaplativih potraživanja. Na usitinu teško održivo stanje, većina samo upozorava. Odgovorni od njega okreću glavu, ili ga čak i negiraju. U svakom slučaju, stoji upozorenje ekonomista - ukoiliko se scenario uskoro ne promijeni, pod znakom pitanja moglo bi da bude mnogo toga.