Studenti razočarani: Šta nije dobro u novom zakonu?

  • 24.08.2016. 14:46

Unija studenata RS uputila je saopštenje u vezi sa Nacrtom zakona o visokom obrazovanju.

Saopštenje prenosimo u cijelosti:

"Onaj ko predkaže povlačenje novog zakona o visokom obrazovanju, trebalo bi da kaže šta u zakonu ne valja

Nakon godinu i po dana rada na novom zakonu o visokom obrazovanju i sprovedenih javnih rasprava, umjesto da sve bude krunisano donošenjem novog zakona, Unija studenata je razočarana saznanjem da neko zagovara povlačenje zakona, a da pri tome ne kaže šta u zakonu nije dobro.

To smatramo neozbiljnim i sa žaljanjem konstatuje da je došlo do onoga na šta smo upozoravali – da će neki jaki lobiji zbog parcijalnih interesa pokušati da osujete iskrene namjere onih koji su se zalagali za bolji kvalitet visokog obrazovanja.
S obzirom da smo učestvovali u svim fazama izrade novog zakona, mjerdovani smo da kažemo da smo iskrene namjere na poboljšanju visokog obrazovanja prepoznali kod bivšeg i sadašnjeg rektora Univerziteta u Banjoj Luci, ministra prosvjete i kulture, a ranije na tematskoj sjednici Vlade RS i kod premijerke, kao i kod predsjednika Republike koji je javno podržao naš prijedlog za rangiranje fakulteta.

U toku rasprave o novom zakonu najviše polemike je bilo oko toga da li će profesori u penziju sa 65 ili 68, čak i 70 godina života; ko će upravljati novcem, rektor ili dekani; da li su upisnine koje plaćaju studenti prihod fakulteta ili univerziteta.

U toku izrade novog zakona dešavalo se da su se predlagači pojedinih rješenja izgovarali time da ih studenti pritišću i da prijete protestima. S obzirom da nas nije strah da saopštimo naše stavove, javno ćemo reći šta mislimo o „spornim“ rješenjima u novom zakonu.

Zalažemo se da profesori idu u penziju sa 65 godina života, s obzirom da je zakon predvidio mogućnost da budu angažovani i poslije tog roka ukoliko fakulteti ne mogu da obezbijede drugog profesora. Bliži smo stavu da su za razvoj visokog obrazovanja potrebni snažni univerziteti i kvalitetni fakulteti, a ne obrnuto, a kada je riječ o novcu od upisnina, smatramo da među državnim fakultetima ne bi smjelo da bude monopolista, već bi novac trebnalo raspodijeliti ravnomjerno kako bi opstali i fakulteti sa malim upisnim kvotama.

Takođe, protivimo se tome da studentima bude onemogućen prenos određenog broja ispita, do čega će doći ukoliko zakon bude povučen iz procedure. Protiv toga smo bili i u toku javne rasprave jer smatramo da nisu stvoreni elementarni uslovi u organizovanju nastave za studiranje po principu „čiste“ godine.

Naše je mišljenje da ni novi zakon neće doprinijeti znatnom poboljšanju u visokom obrazovanju, ali je svakako bolje da bude usvojen nego da ostane status quo, za koga je javnost rekla da je loše i da mora biti promijenjeno. Prava bitka za bolje visoko obrazovanje, prema našem mišljenju, krenuće onda kada bude urađena revizija studijskih programa, kada bude unaprijeđena praktična nastava, kada počne rangiranje fakulteta i kada javne institucije budu zapošljavale studente sa bolje rangiranih fakulteta.

Apelujemo na Vladu RS da stane na stranu stručne javnosti, da se odupre lobijima koji štite parcijalne interese i da dovrši svoj posao predlagača zakona o visokom obrazovanju, a one koji zagovaraju povlačenje zakona, pozivamo da javnosti objasne zašto su ćutali sve do sada i da kažu šta u zakonu nije dobro i predlože kako bi trebalo da bude."