Strahuje se od poplava a Civilna zaštita bez opreme

  • 04.03.2015. 21:27

Mještani Priječana organizovali su Štab civilne zaštite MZ, kako im je sugerisano iz Gradske uprave, ali osim ljudstva nemaju ništa više. Kažu, nakon majskih poplava iz Gradske uprave obećali su i obuku dobrovoljaca, kao i potrebnu opremu, ali do danas sve je ostalo na riječima.

“Ni jedan pripadnik pripadnik civilne zaštite  nije prošao nikakvu obuku ni u vezi prve pomoći, ni u vezi gašenja požara, ni bilo kakav drugi vid obuke koji bi mu teoretrki mogao biti od koristi u slučaju elementarne nepogode. Druga vrlo bitna stvar jeste činjenično stanje da ni jedan od tih pripadnika nije dobio ni rukavice, ni bilo kakav drugi dio opreme koji bi trebao obući”, kaže Nebojša Tojagić, predsjednik MZ Priječani.

Slična priča i u Česmi. Sa vrećama i lopatama, kuburili su i prošle godine u maju.

Kao i u ostalim naseljima ni stanovnici Mjesne zajednice Česma nisu spremni za slučaj da dođe do novih poplava. Štab civilne zaštite imaju ali nije adekvatno opremljen.

“Bili su određeni ljudi iz Adminstrativne službe  i rekli kako treba izgledati tim civilne zaštit. Obećali su nam dati uniforme, alat, da bi  mi mogli raditi, međutim to još nije zaživilo. Oni su nama uzeli brojeve uniformi, mi se fotografisali i predali tamo. Poslje toga nema ništa”, ističe  Radenko Kuzmić, član Savjeta MZ Česma.

Iz Gradske uprave uvjeravaju da na svoja obećanja nisu zaboravili. Za moguće poplave se i dalje pripremaju.

Iz Republičke uprave civilne zaštite RS (RUCZ) kažu da se u narednih 48 časova očekuju intenzivnije padavine i da se u skladu sa tim treba pripremiti. Vodostaj rijeka će porasti prije svega u Hercegovini, ali treba posmatrati i Drinu, Bosnu, Vrbas, Savu i Unu.

I u banjalučkom štabu  tvrde da razloga za paniku nema. Kažu, spremni su da priteknu u pomoć  svim lokalnim zajednicama. Spremni su i u GSS.

“Imamo saradnju sa udruženjima građana i ostalim sa kojima je sklopljen ugovor. Ima toliko tih nevladinih udruženja koje imaju zannje, volju i želju da pomognu u tim uslovima. Dobro bi bilo da što manje vježbamo u realnim uslovima”, kaže Janko Kecman, viši stručni saradnik za planiranje i mjere u RUCZ Banjaluka.

“Mi možemo da izvršimo evakuaciju određenog broja građana. Međutim, naša oprema apsolutno nije adekvatna za samostalan rad. Zato se oslanjamo i na organizacije koje raspolažu plovnim sredstvima”, dodaje  Miroslav Krnjaić, načelnik GSS Banjaluka

Stanovnici banjalučkih naselja nadaju se da poplava neće biti, iako priznaju da strahuju od njih. Vjerovatno s pravom, jer i meterolozi i gradski oci upozoravaju da u naredna dva dana stiže nevrijeme. Zato iz Odsjeka za civilnu zaštitu pozivaju na oprez i preduzimanje preventivnih  mjera.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!