Stiže ruski gas – po kojoj cijeni?

  • 01.03.2015. 20:31

Vukica Gajić iz Zvornika redovno silazi u prizemlje i prati potrošnju gasa. Kaže, mora da se štedi. Decembarski račun koštao je šezdeset četiri marke. U prosjeku plaća više – oko 100 maraka mjesečno. Gajići ne odustaju od ovog energenta, ali se nadaju da najnoviji dogovor o direktnoj isporuci gasa iz Rusije u Srpsku  automatski znači i niže cijene. 

“Male su plate i ljudi jedva preživljavaju, muče se i to je to. A obaveze svi moramo da platimo na kraju. Ko ne plati isključiće mu”, kaže Vukica Gajić iz Zvornika.

U “Gas-Res”-u ne garantuju  ali se nadaju povoljnijoj cijeni. Prve isporuke ruskog gasa stižu već na ljeto  i tako će biti u narednih godinu i po. Pored građana Zvornika i preduzeća “Alumina”, gasu iz Rusije najvjerovatnije će se radovati u Bijeljini i Istočnom Sarajevu. Ranije spominjana isporuka Rafineriji nafte Brod i Modriči izgleda  ispada iz igre.

Znači to je ipak jedan značajan korak koji faktički nadomješta ono što je izgubljeno zastojem “Južnog toka”. Ono što je činjenica  jeste da RS nije gasifikovana, relativno je mali broj potrošača a energent je vrlo dobar i ekološki a u ovom našem slučaju i finansijski”, ističe prednosti gasa  Slobodan Puhalac, direktor kompanije “Gas Res”

Rusi su okvirno dali cijenu – godina i po košta oko 40 miliona dolara. Bez obzira na pare, dogovorom o direktnoj isporuci “Gas Res” praktično se, po prvi put, uhvatio konkretnog posla. Iako su osnovani u cilju realizacije projekta izgradnje “Južnog toka”  u trgovini gasom pronašli su zamjenski posao. Pošto je priča sa “Južnim tokom” propala  Srpska je u Sankt Peterbugu zapravo otvorila mogućnost razvijanja gasifikacije na već postojećoj mreži. Nove vijesti iz Rusije ekonomisti Zoranu Pavloviću liče na dobru polaznu osnovu za neke nove investicije. Pitanje je, tvrdi, koliko je sve što obećano izvodljivo u praksi.

“Ja lično mislim da je tu želja da se ostane u igri, da pokažemo interes i da imamo neku poziciju za neki novi “Južni tok 2” koji bi se možda napravio možda sutra od Turske pa na ovamo. Ono što je sigurno  to je da potrošiti određenu količinu gasa podrazumjeva  potrošače koje mi nemamo”, napominje Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Direktna isporuka gasa, bez posrednika, dolazi istim putem – preko Mađarske i Srbije. Samo što to od jula neće raditi “Energoinvest” i “BH gas”. U Bosni i Hercegovini 2013. godine bilo je isporučeno 190 miliona kubnih metara ruskog gasa a prošle godine trideset miliona manje. Rusi će Srpskoj, za početak isporučiti 106 miliona kubnih metara do kraja 2016- godine.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!