Šta kreatin radi našem tijelu?

  • 20.09.2014. 18:14

Čak i ako niste bodi bilder sigurno ste čuli za kreatin. Momci koji dižu tegove u teretani, kunu se u njega. S druge strane, mnogi upozoravaju na njegovu štetnost.
Sa kreatinom su rezultati brži i vidljiviji... ali vrijedi li?

Kreatin je supstanca koja pomaže energetskim procesima u tijelu, a pogotovu kada postoji značajna potreba za energijom kao za vrijeme intenzivnih treninga. Naše tijelo samo proizvodi kreatin od drugih supstanci (aminokiselina), ali ga i prirodno dobija iz hrane, doduše u manjoj količini, i to najviše iz mesa. I druga kvalitetna proteinska hrana može doprinijeti optimalnim nivoima kreatina u tijelu tako što će tijelo snabdjeti bitnim aminokiselinama za stvaranje kreatina.

Kreatin u obliku suplementa je već godinama jedan od najprodavanijih suplemenata, kako zbog efikasnosti tako i zbog cijene. Brojna istraživanja su dokazala efikasnost ovog suplementa kada su u pitanju performanse u treningu i povećanje mišićne mase, pa se njegova upotreba kod fizički aktivnih ljudi može smatrati opravdanom sa stanovišta željenih rezultata.

Ipak, može se izdvojiti nekoliko problematičnih aspekata uzimanja kreatina. Prvo, postoji opravdana bojazan da njegovo dugoročno uzimanje može ugroziti sposobnost tijela da samo stvara kreatin. Drugo, uzimanje suplementa kreatina, koje povećava ćelijske nivoe kreatin fosfata, može da blokira funkciju jednog specifičnog enzima (AMPK) i tako smanji kapacitet tijela za sagorjevanjem masti i iskorišćavanjem energije.

I šta reći na kraju?! Uzimati ili ne?

Po prirodi stvari naše tijelo nije adaptirano na unošenje velike količine kreatina iz hrane, a još je manje adaptirano na uzimanje sintetičke forme kreatina (suplementi). S obzirom da su dugoročne posljedice veoma teško dokazive, kada se gleda sa zdravstvenog stanovišta, ispravnije je držati se zdrave logike i ne unositi u tijelo nešto što nije neophodno, a može da poremeti optimalno funkcionisanje organizma. Naravno, kada je rezultat u pitanju i to pogotovo onaj sportski, stvari stoje drugačije...

Na kraju, postavlja se pitanje koje se može primeniti na sve sintetičke suplemente: da li je uzimanje vrijedno potencijalnih rizika? I to posebno kada znamo da optimalna prirodna ishrana i optimalan trening pružaju velike mogućnosti za napredak.