Srbi staju na put melanomu

  • 23.04.2014. 19:50

Petoro srpskih naučnika nagrađeno je za najbolji inovacioni projekat pod nazivom „Skrining - rana dijagnostika melanoma“ u Danskoj. Za godinu dana trebalo bi da počne praktična primjena mobilne aplikacije za rano otkrivanje melanoma.

Na takmičenju u Danskoj petoro srpskih naučnika nagrađeno je za najbolji inovacioni projekat pod nazivom „Skrining - rana dijagnostika melanoma“.

Za stručnjake biomedicine i biomedicinskog inženjerstva posao nije završen, jer za godinu dana izum treba da postane i praktično primjenljiv.

Iz Poslovno-tehničkog inkubatora tehničkih fakulteta Univerziteta u Beogradu, prerasli su u „start-ap“ kompaniju i osvojili prvu nagradu za inovaciju - mobilna tehnologija se može koristiti u ranom otkrivanju melanoma.

„Možete da slikate mladež na koži, to je ta aplikacija. Tu fotografiju naš algoritam obradi i tada odgovori da li je to sumnjivo, i postoji mogućnost da se ta fotografija pošalje doktoru i da onda on odgovori“, kaže direktor „Teleskina“ primarijus Jadran Bandić.

Tim okuplja inženjere i ljekare. Kombinuju se medicinska istraživanja, informacije, digitalna tehnologija i spoj mladosti, entuzijazma i iskustva. Uspjeh obezbjeđuje proširenje međunarodne univerzitetske saradnje.

„Imamo saradnju sa Univerzitetom u Birmingemu, Univerzitetom Tampere, Univerzitetom u Mariboru i Sorbonom. Sve je na bazi medicine, razvoja medicine i inženjerstva, odnosno uvođenja biomedicinskog inženjerstva kao jedne nove grane iz koje će studenti moći da studiraju i koja će se razviti u okviru Beogradskog univerziteta“, ističe doktorand Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Aleksandra Dragičević.

„Morate da gledate ono što je potrebno ljekarima. Znači to je polazna osnova. A onda inženjeri treba da naprave nešto što je jednostavno i što je jeftino u odnosu na postojeće metode dijagnostikovanja. Najviše se odmaklo u ovom dijelu kada je u pitanju koža, odnosno melanom, ali napredujemo i u drugim oblastima i nadamo se da ćemo jednoga dana i tu postići zadovoljavajuće rezultate i da će biti moguća klinička primjena“, navodi profesor Đuro Koruga sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Osim novčanog iznosa, nagrada podrazumijeva da u narednih godinu dana naprave kliničke studije i da izum bude praktično primjenjen u zdravstvu.