Sputnjik: Zaev "prekrstio" Makedoniju

  • 03.08.2017. 17:05

Iza kulisa Samita lidera Jadranske povelje u Podgorici, premijer Makedonije sa delegacijom SAD dogovorio je novo ime za Makedoniju kako bi što prije ušli u NATO.

Kako piše “Sputnjik”, Zoran Zaev je od Amerikanaca zatražio i podršku za sprovođenje referenduma o promjeni imena jer se boji nemira.

Makedonski premijer Zoran Zaev predstavio je juče na Samitu u Podgorici iza zatvorenih vrata potpredsjedniku Amerike Majklu Pensu plan za promjenu imena Makedonije, saznaje Sputnjik iz izvora bliskog makedonskoj delegaciji.

Zaev je pred Pensa iznio nekoliko prijedloga za novo ime Makedonije, pa bi Republika Makedonije ubuduće mogla da se zove „Gornja Makedonija“, „Sjeverna Makedonija“ ili „Republika Makedonija (Skoplje)“.

Kako se saznaje, Pens je Zaeva obavijestio da su Grci, koji su do sada Makedoniju zbog tog imena blokirali i na putu ka EU i na putu ka NATO-u, saglasni sa ponuđenim prijedlozima. Zaev je, piše “Sputnjik”, od Pensa zatražio pomoć za realizaciju tog plana jer su građani Makedonije izričito protiv promjena imena države, iako je u međunarodnom sistemu Republika Makedonija priznata pod imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija (BJRM).

Aleksandar Mitevski iz Centra za istraživanje i analizu iz Skoplja za Sputnjik kaže da se ova vijest pročula i po Makedoniji, ali nije bio u mogućnosti ni da je potvrdi, ni da je demantuje.

"Ne bih se iznenadio da je ovo istina jer se ova priča uklapa u Program reformi koji je Zaev najavio, a koji se već sprovodi. Reforme nazvane ’3-6-9‘ su prvi korak za ozbiljno probijanje Makedonije prema punopravnom članstvu u evroatlantske integracije. Prvi dio te reforme u trajanju od tri mjeseca odnosi se upravo na promjenu imena države Makedonije, o čemu je Zaev već govorio sa liderima regiona, od Edija Rame, pa do Denisa Zvizdića, tražeći podršku. Da se stvari kreću u tom pravcu govori i nedavno potpisan sporazum o normalizaciji odnosa sa Bugarskom, koja takođe do sada nije priznavala Makedoniji pod njenim ustavnim imenom — Republika Makedonija“, kaže on.

On podsjeća da je za promjenu imena države potrebna i promjena Ustava, što podrazumijeva dvotrećinsku podršku u Sobranju. Zaev je, podseća Mitevski, najavio da će pitanje promjene imena staviti na referendum, na šta se u Makedoniji ne gleda blagonaklono, „jer imamo loša iskustva sa takvim načinom iskazivanja ’demokratije‘“.

„Ako bi referendum bio održan po svim pravilima i bez malverzacija sasvim sigurno ne bi prošao. Problem je u tome što je gotovo izvjesno da bi sa referendumom bilo malverzacija“, tvrdi Mitevski.

Zaev je u Podgorici otvoreno rekao da od Amerike očekuje pomoć u rješavanju svih problema kako bi se Makedonija što prije našla u EU i NATO-u.

Makedonski premijer je o toj temi nedavno u Trstu razgovarao sa premijerom Albanije Edijem Ramom, koji je predložio da se Makedonija ubuduće zove „Gornja Makedonija“, jer kako je naveo Albanci iz Albanije, većina njih, kada govore o Makedoniji kažu „gornja“.

Makedonija već deset godina ne može da uđe ni u NATO ni u EU jer Atina traži da Makedonija promeni ime, smatrajući da je ta odrednica pripada Grčkoj.

Pritisak na Makedoniju da promijeni ime je tako jako da su odražava na sve sfere života, pa i na sport. Tako je juče ženska kadetska rukometna reprezentacija Grčke izbačena sa Evropskog prvenstva u Skoplju nakon što su grčke igračice napustile teren u 32 sekundi utakmice protiv Makedonije, nezadovoljne što je na trenerkama domaćih igrača umjesto BJRM pisalo — Makedonija.

Evropska rukometna federacija (EHF) kaznila je grčki savez i dodatno sa 25.000 evra. Mlade grčke rukometašice prvo nisu htjele da počnu utakmicu protiv Makedonki, ali su nakon ubjeđivanja predstavnika EHF-a izašle na teren, da bi ih rukovodstvo njihovog saveza odmah potom povuklo sa terena.

(Sputnjik)