SLOBODNA BOSNA: Rat Tužilaštva, Suda i SIPE!

  • 30.10.2014. 20:41

Glavni tužilac BiH Goran Salihović prestao je komunicirati sa direktorom Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/ Goranom Zupcem prije godinu dana, a sada je krenuo u medijski obračun i sa sudijama Suda BiH, piše "Slobodna Bosna".

Prema ovom izvoru, Tužilaštvo BiH je tokom Salihovićevog mandata krenulo u neprimjereni medijski obračun sa Sudom BiH, na koji je pokušalo prebaciti sav teret krivice zbog propusta tužilaca.

Isti izvor navodi da je Salihović u jesen prošle godine otvoreno "zaratio" i sa direktorom Sipe, nakon što ga je Zubac prijavio Visokom sudskom i tužilačkom savjetu /VSTS/ BiH zbog opstrukcije istrage protiv poslanika u parlamentu BiH Šemsudina Mehmedovića.

U disciplinskoj prijavi, koja je kasnije odbačena, Zubac je naveo da su za vrijeme trajanja istrage protiv Mehmedovića inspektori Sipe usko sarađivali sa Tužilaštvom BiH, po čijem su nalogu i započeli provjere na području Tešnja.

U iscrpnom izvještaju direktor Sipe referisao je VSTS-u da je na zajedničkom sastanku u maju 2013. postupajući tužilac Mirko Lečić najavio hapšenje najprije Seada Dizdarevića, jednog od osumnjičenih, da bi dva mjeseca kasnije bio organizovan novi susret u Tužilaštvu BiH, na inicijativu Zupca.

Iako su na tom sastanku trebalo da budu prezentovani svi dokazi koje je Sipa prikupila protiv Šemsudina Mehmedovića radi dogovora o daljem postupanju, u prijavi Zupca piše da su šef Tužilaštva BiH i postupajući tužilac na početku razgovora konstatovali kako nema dokaza.

Zubac otkriva i da je sa tog sastanka Salihović istjerao svoje najbliže saradnike, tadašnje šefove Posebnog odjeljenja za ratne zločine Vesnu Budimir i Dragana Čorliju, navodi ovaj list u tekstu pod naslovom "Goran Salihović - borac protiv korupcije ili majstor jefitnog spektakla".

Nakon što su pripadnici Sipe petnaestak dana kasnije, ipak, priveli Mehmedovića zbog sumnje da je odgovoran za ratne zločine nad srpskim stanovnicima u Tešnju, Zubac tvrdi da tužilac Lečić nije tražio određivanje pritvora, pravdajući se da se tome protivi "glavni", odnosno Goran Salihović.

Disciplinsku prijavu koju je Zubac protiv njega podnio VSTS-u, glavni tužilac BiH je, očekivano, komentarisao kao još jedan pritisak na Tužilaštvo BiH i njega lično, nakon čega je prekinuo sve kontakte sa direktorom Sipe.

List navodi da je Salihović u posljednjih godinu dana najmanje dva puta odbio službene pozive Zupca za zajednički sastanak, iako je direktor Sipe svaki put naznačio da je njihov susret neophodan, kako bi Tužilaštvo BiH i najvažnija policijska agencija dogovorili programske smjernice rada iz oblasti organizovanog kriminala i procesuiranja ratnih zločinaca.

Isti izvor navodi da je u jednom od dopisa Salihović Zupcu "uljudno" poručio da nema potrebe da ga poziva na sastanke u sjedištu Sipe, te da direktor Sipe može doći u njegovu kancelariju u Tužilaštvu BiH, s tim da je neophodno da se najavi barem dan ranije.

Navodeći sve propuste Tužilaštva BiH, od kojih su posljenji napravljeni u akciji "Gibraltar", "Slobodna Bosna" napominje da je u posljednje je dvije godine, rješenjima Suda BiH, dvadesetak optužnica Tužilaštva BiH protiv sitnijih kriminalaca ustupljeno na procesuiranje opštinskim sudovima, dok javnost još čeka da se, poslije serije spektakularnih hapšenja, na optuženičkoj klupi konačno nađe makar jedna "krupnija zvijerka".