Skladišta Robnih rezervi RS zatvorena za kamere ATV-a

  • 24.05.2017. 20:27

Od jutros smo slali poruke i, zvali sve nadležene redom - od direkotra Robnih rezervi Mirka Marčete, preko resornog ministra Predraga Gluhakovića, do premijerke Željke Cvijanović - ali dozvolu za ulazak u jedno od tri skladišta Robnih rezervi, ono u banjalučkom naselju Vrbanja,  nismo dobili.

Zato je poziv resornom ministru Predragu Gluhakoviću i direktoru Robnih rezervi Mirku Marčeti otvoren do daljnjeg da zajedno obiđemo skladište.

Posljednji koji su se bavili zalihama u Robnim rezervama bili su revizori. Utvrdili su da su zalihe u 2015-oj vrijedile milion i po maraka i da u skladištima ima  merkantilne pšenice i kukuruza, brašna, šećera i ulja, konzervirane hrane, mlijeka, goriva,  pokućstva, odjeće i obuće. Količinama se nisu bavili, a njima  ne bi da licitira ni direktor, Mirko Marčeta.

"U slučaju, ne dao Bog nekih neprilika, moglo bi se reagovati na te postojeće neprilike. Znači postoji količina za prvu ruku i u prvi mah bi se odgovorilo tim izazovima", rekao je Mirko Marčeta, direktor JP Robne rezerve RS.

vlcsnap-2017-05-24-20h12m44s233

Izazovi za Robne rezerve biće i tužbe. Revizori su izračunali da će ih 21 sudski postupak koštati oko 14 i po miliona maraka, bez kamate. Na tom spisku su UIO koja  potražuje skoro 10 miliona maraka na ime PDV-a i Rafinerija nafte Brod koja ima pravosnažnu presudu protiv Robnih rezervi tešku 8.250.00 maraka, po osnovu duga za isporučene naftne derivate. Uprkos svemu, o ostavkama ili bilo čijoj odgovornosti, niko ni riječi.

"Ja sam tu kao moralan i odgovoran čovjek, uvijek na raspolaganju. Ukoliko se pokaže da je odgovornost ministra Gluhakovića, sigurno ja neću biti  ta prepreka koja će reći da ne treba da podnesem ostavku", kazao je Predrag Gluhaković, ministar trgovine i turizma RS.

robne rezerve rs grafika ATV

Željka Cvijanović, premijer RS, kaže da nije razmišljala da traži ostavku od Gluhakovića.

Da zlo bude gore, nevolje u Robnim rezervama nisu od juče. Politički  magazin Dosije ATA-a, je još 2010. objavio da će javno preduzeće  biti u problemu zbog spornih nabavki 20.000 tona vještačkog gnojiva. Nakon toga se jedan od ponuđača na tenderu, V.S.T. Trend iz Banja Luke i žalio i dobio spor vrijedan više od milion maraka.