"Sječa trenera" u bh. fudbalu

  • 01.11.2016. 22:01

Zadnji u redu za pohvale, a prvi u redu za pokude. I, za otkaz. Tako bi se u najkraćim crtama mogao opisati posao fudbaslkog trenera u Premijer ligi BiH.

U ovoj sezoni, nastavljen je negativan trend iz prethodnih, a Bosna i Hercegovina prednjači u Evropi kada je u pitanju "sječa trenera" tokom takmičarske godine. U minulih 14 kola, Premijer lige čak devet klubova se odlučilo na rokadu, a jedino Zrinjski, Metalege i Krupa nisu otkazali povjerenje svojim šefovima struke. Za Slobodana Starčevića, trenera Krupe, ključna je podršku kluba koju trener mora da ima iza sebe, pa čak i kada naiđu loši rezultat.

"Za jedan skladan odnos moraju da postoje dvije strane i jedna podjela odgovornosti koje moraju da postoje. To se naravno narušava ukoliko dodju loši rezultati. Mi u 'Krupi' sada imamo dobar rezultat, ali prije svega ta konstantnost trenera je uzrokovana jednim dobrim , profesionalnim i planskim odnosom", rekao je  Slobodan Starčević, trener FK "Krupa".

Ipak, recept iz Krupe ne pije vode u većini premijerligaških klubova, bar ako je suditi po čestim trenerskim promenadama. Ceh neplanskog i stihijskog rada u BiH klubovima uglavnom plaćaju treneri koji su gotovo uvijek prvi na udaru kada kola na terenu krenu nizbrdo, ali dio krivice za svoj loš položaj snose i sami treneri, smatraju u Centru za edukaciju kadrova pri Fudbalskom savezu BiH. Nude im rješenje, u vidu zaštite putem otkazne klauzule koja bi trebalo da bude obavezna stavka ugovora.

"Trebalo bi dobrim ugovorom da se zaštite. Kada napišu i zaštite, primjera radi, da plata bude 2000, 3000 ili 5000 maraka, ali da je u slučaju prijevremenog raskida klub dužan da plati treneru 50 000, 70 000 ili 100 000 maraka, onda će klubovi dobro da se zapitaju", kazao je Munir Talović, direktor Centra za edukaciju kadrova N/FS BiH.

U teoriji izvodljivo, u praksi ipak rijetko ostvarivo. Za razliku od zemalja iz okruženja, Bosna i Hercegovina je jedina u kojoj fudbalski treneri nemaju udruženje  koje bi se bavilo zaštitom interesa esnafa i prepušteni su sami sebi. To je samo još jedna kap u moru problema sa kojim se suočavaju, smatra novinar Branislav Predojević.

"Prva stvar bi trebalo da bude, osnivanje nekog zanatskog udruženje koje bi štitilo njihove ugovore. Druga stvar su ugovori koje treneri sklapaju sa klubovima. Oni su bukvalno primorani da sklapaju 'nepovoljne' ugovore jer to pitanje njihove egzistencije. Treća stvar je možda ključni faktor, ako gledamo na duže staze. Veoma je malo klubova koji imaju sportsku politiku na duže staze", rekao je Branislav Predojević novinar "EuroBlica"

Aposlutni negativni rekord, postavljen je u prošloj jesenjoj polusezoni  kada se na klupi, tada 16 premijerligaških klubova rotiralo ukupno 33 trenera.  Ove su te brojke za nijasnu manje, ne zbog boljeg odnosa ka trenerskom poslu, nego više,  zbog manjeg broja klubova koji ove sezone igraju Premijer ligu.

  • 12:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:55 Емисија: Имате ријеч са Милијаном Кос (Р)

    Емисија: Имате ријеч са Милијаном Кос (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р) (12+)

    Авионџије

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    ''''''''''Серија: Од јутра до сутра (12+)