Sjajni Berdih savladao Nadala!

• 27.01.2015. 07:16

Češki teniser Tomaš Berdih plasirao se u polufinale Australijan opena ubjedljivom pobjedom nad Rafaelom Nadalom sa 6:2, 6:0, 7:6.

Berdih je odigrao fantastičan meč, potpuno kontrolisao dešavanja na terenu i na kraju zasluženo slavio poslije dva sata i 13 minuta igre.

Takođe, Tomaš je pobjedio poslije 17 uzastopnih neuspjeha protiv španskog tenisera da obori rekord po broju vezanih pobjeda nad jednim igračem.

Četvrtfinalni duel otvorio Berdih sigurnim servis gemom bez izgubljenog poena. Nadal je uzvratio, iako je izgubio dva poena, ali je do 1-1 stigao dobrim servisima u tijelo rivala.

Uzeo je prvi poen na servis Čeha odličnim pasingom, ali je Berdih odservirao dva asa što mu je omogućilo da ode na 2:1. Tada je usjledio pritisak na servis Španca i prvi brejk kojem je i Nadal znatno doprinjeo sa nekoliko nekarakterističnih grešaka iz forhenda.

Činilo se da je Tomaš blizu 4:1 kada je Rafa od gem lopte vezao tri poena. Dobrim servisom Berdih je neutralizovao jednu brejk šansu, dok je na drugoj njegov rival pogodio mrežu. Usljedila su dva dobra napada za 4:1.

Prvi put u meču treći teniser svijeta uzeo je gem sa nulom, a onda i dva puta kaznio rivala za loš izlazak na mrežu. Bilo je 0:30 kada je Berdih vezao nekoliko dobrih servisa što mu je omogućilo da forhendom bilježi vinere i izvuče se na 5:2.

Češki igrač djelovao je izuzetno mirno na terenu – dobro je pogađao forhende i čekao greške Nadala. Poslije jedne iz forhenda došao je do dvije vezane set lopte, a već prvu je iskoristio divnim napadom bekhendom po paraleli – 6:2.

Uz male poteškoće Čeh je poveo u prvom setu i nastavio već u drugom da napada protivnika. Odlično čita servise od samog početka, a upravo dobri riterni dali su mu nove dvije šanse. Prvu je propustio da realizuje na mreži, ali je kod druge odigrao nevjerovatan ritern slajs i Nadal je poslao lopticu u mrežu. Usljedio je novi ekspresan gem za 3:0.

Vidjelo se od početka meča da španski igrač nije u elementu, ali niko nije očekivao da će Berdih poslije manje od sat vremena imati 6:2, 5:0. Sa dvije duple servis greške napravio je novi brejk, a onda bombama iz početnog udarca došao na gem od drugog seta.

Tomaš nije želio da spusti nogu sa papučice gasa – vineri su pljuštali sa svih strana, forhend, pa dva bekhenda iz riterna i osvajanje drugog seta sa nulom – 6:0.

Nastavljeno je istim ritmom i na startu trećeg seta, a Nadal je konačno uspio da prekine seriju od devet uzastopno izgubljenih gemova. Na 30:30 vezao je dva dobra servisa i izjednačio na 1:1. Prvi put u meču publika je imala razlog za slavlje, pa je tek treći gem Rafe pozdravila bučnim aplauzom.

To nije smetalo momku s druge strane mreže koji je zadržao potpunu koncentraciju – izgubio je samo jedan poen i poveo sa 2:1.

Šampion iz 2009. godine podigao je nivo igre u odnosu na prvi dio meča i natjerao navijače da postanu još glasniji. Počeo je više da se izvlači na forhend, igra agresivnije, i broj vinera je krenuo da raste. Uzeo je dva sigurna gema i izjednačio na 3:3.

Tada su usljedila dva neizvjesna gema – prvo je Nadal brejk loptu spasao sa udarcem, da bi došao do dvije odvojene prilike da prvi put u meču oduzme servis protivniku. Ipak, Berdih je i pored nekoliko kikseva na mreži uspio da veže dva dobra servisa i povede sa 5:4.