Sindikat i Vlada RS potpisali Memorandum o zajedničkim mjerama

  • 18.12.2017. 13:22

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović i predsjednik Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić potpisale su danas u Banjaluci Memorandum o zajedničkim mjerama za period od 2018. do 2020. godine.

Memorandum obuhvata međusobno usaglašene mjere Vlade i Sindikata za naredni trogodišnji period, a sprovodiće se kroz zakonodavne i strateške aktivnosti, te socijalni dijalog.

Cvijanovićeva je tim povodom izrazila zadovoljstvo i podsjetila da je isti takav memorandum ranije zaključen sa poslodavcima.

Ona je rekla da sprovođenje Programa ekonomskih reformi predviđa aktivno učešće najvažnijih socijalnih partnera - sindikata i poslodavaca.

"Ove mjere predstavljaju nastavak ekonomskih politika koje smo donosili u prethodnom periodu, ali i mjera i aktivnosti koje smo provodili u okviru Reformske agende. Kroz ovaj memorandum naša pažnja biće usmjerena na zakonodavne, strateške aktivnosti i jačanje socijalnog dijaloga", navela je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da je ovo i neka vrsta akcionog plana za ponašanje Vlade i Sindikata s obzirom da će se zajednički raditi i analize sa jasno predviđenim rokovima.

"Predviđeno je da se uđe u razmatranje i proces izmjena ili donošenja nekih novih zakona, među kojima je i Zakon o radu kome ćemo posvetiti potrebnu pažnju. Do sada smo imali situaciju da svaki partner za sebe analizira ovaj zakon i njegovu primjenu, pa mislim da je krajnje vrijeme da to zajedno analiziramo i vidimo šta treba da se popravi", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da se u Memorandumu pominju i zakoni o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju, Zakon o udruženjima i fondacijama, kao i Zakon o inspekcijama.

"Imamo i neke strateške dokumente, među kojima je strategija bezbjednosti i zaštite zdravlja na radu, a važno je da ćemo ojačati naš socijalni dijalog i poziciju Ekonomsko-socijalnog savjeta da bismo došli do dobrih i održivih rješenja o najnižoj plati i konačnom dogovoru u vezi sa opštim kolektivnim ugovorom i pojedinačnim kolektivnim ugovorima", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da je preuzeta obaveza da se analizira i izradi plan postupanja kada je riječ o postepenom izjednačavanju plata radnika u prosvjeti i kulturi sa onima koji rade u javnoj upravi, cijeneći da naša privredna i ekonomska osnova raste i da su rezultati dobri.

"Sve ove stvari će se pratiti i ovo je jedna vrsta akcionog plana, a zajednički implementacioni odbor, koji će činiti predstavnici i Sindikata i Vlade, baviće se ovim pitanjem, razmatrati i analizirati ono što je postignuto na kvartalnoj osnovi. Predviđeno je da Vlada na polugodišnjoj osnovi razmatra ova pitanja uz učešće predstavnika Saveza sindikata", objasnila je Cvijanovićeva.

Ona je izrazila zadovoljstvo što je Srpska prešla broj od 260.000 zaposlenih lica, što je rekord.

"Taj broj je 263.476 zaposlenih i naša namjera je da kroz ove i druge mjere, koje će biti definisane, idemo ka daljem zapošljavanju", istakla je premijer Srpske.

Ona je napomenula da je Vlada opredijeljena da dodatnu snagu da programu socijalnog zbrinjavanja radnika koji su ostali bez posla u procesu privatizacije i likvidacije pojedinih privrednih subjekata.

Cvijanovićeva je navela da je tokom godina Vlada izdvojila za te potrebe oko 190 miliona KM. "Moramo pojačatu tu aktivnost da bi svi oni koji su preostali, a čekaju, došli na red", dodala je Cvijanovićeva.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da su u Memorandumu rokovi za izvršenje onoga što je Vlada predložila u Programu ekonomskih reformi.

Ona je dodala da sada postoje i jasni izvršioci i jasno očekivani rezultat.

"Razlog što smo pristupili izradi ovog dokumenta je pitanje povećanje plata radnicima u Srpskoj u realnom sektoru, jer već 10 godina nemamo ozbiljan zahvat u ovoj oblasti", rekla je Mišićeva.

Ona je naglasila da je najvažnije da dođe do izmjena Zakona o radu, te izrazila očekivanje da će parlament Srpske do polovine naredne godine usvojiti izmjene ovog akta.

"Očekujemo da ćemo do kraja ovog mjeseca dobiti opšti kolektivni ugovor koji radnici u Srpskoj zaista trebaju i s čijim potpisivanjem sigurno dolazi do povećanja primanja", rekla je Mišićeva.

Ona je dodala da sindikalci očekuju jasan stav Vlade o povećanju najniže plate.

"Nadam se da ćemo u ovoj sedmici stići do iznosa najniže plate koji će biti direktno povećanje plate radnicima od 1. januara", rekla je Mišićeva.

Ona je dodala da su sindikalcima bitna zakonska rješenja o zabrani mobinga, zaštiti zdravlja na radu, ujednačavanju koeficijenata radnika u obrazovnom sektoru, te da se zakoni o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju usvoje "u paketu".

Mišićeva je navela da su potrebne izmjene Zakona o posredovanju pri zapošljavanju, ili da se povećaju naknade za vrijeme nezaposlenosti, te da protiv potpisivanja ovog memoranduma nije bio nijedan granski sindikat.

Kada je riječ o rastu zaposlenosti u Srpskoj, Mišićeva je rekla da se određeni broj ljudi zaista zaposlio u Srpskoj, ali i da jedan broj njih više nije u evidencijama Zavoda za zapošljavanje jer je napustio Srpsku u potrazi za boljom platom i uslovima rada.

Potpisivanju ovog memoranduma u Administrativnom centru Vlade Srpske u Banjaluci prisustvovali su brojni ministri u Vladi Srpske i sindikalci.

(Srna)

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Емисија: Народ Прича (Р)

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић, откриће вам шта срце народа прича о Српској, о традицији и историји наших градова и села, о њиховој свакодневици и борби за очување правих вриједности, марљивом раду, вјери, и љубави према њиховој и нашој, отаџбини.

  • 12:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:55 Емисија: Тет а тет са Татјаном Трнинић (Р)

    Врата састанака у четири ока отварамо само због вас!

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.