SDS-ov recept: Kako skuplje prodati pšenicu?

  • 25.06.2017. 19:29

Ceh propadanjem Robnih rezervi ove godine platiće proizvođači pšenice jer je Vlada izgubila mogućnost da utiče na otkupnu cijenu, upozoravaju u SDS-u.

Poslanik Miladin Stanić od Vlade traže da spriječi mešetarski odnos milnara prema ratarima i nudi rješenje. Predlaže da Vlada plati trošak skladištenja pšenice za narednih šest mjeseci i poslije izveze u Tursku jer će se do tada stanje na tržištu popraviti.

"Da Robne rezerve preuzmu viškove pšenice. Radi se o 40 do 60 hiljada tona kako sada stvari stoje. Ista ta Vlada i Robne rezerve organizuju preradu pa izvezu brašno u Tursku ili izvezu tu pšenicu u Tursku i imaće zaradu na tom poslu u odnosu na ovo što se dešava. Jednostanvo oni sjede tamo rekao bi narodski kao panjevi i nikakva rješenja ne nude", poručuje Stanić.

Miladin Stanič koji je i sam proizvođač navodi svoj primjer jer je robu držao u skladištu i izvezao u Tursku u februru po cijeni od 178 evra po toni.

Iz Ministarstva poljoprivrede uzvraćaju da Stanićev prijedlog nije moguć u uslovima tržišne ekonomije i tvrde da su za poljoprivrednike dovoljno uradili.

"Podsticaji od oko 500 maraka po hektaru su najveći u regionu. U Srbiji daju 64 evra a u Hrvatskoj oko 200 evra. U uslovima tržišne ekonomije mi ne možemo uticati na cijenu pšenice, ona je stvar dogovora proizvođača i otkupljivača. Ono što možemo i što činimo svake godine, je da organizujemo sastanke na kojima se pokušava postići dogovor", rekao je Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

A dogovora pa pregovori traju i dalje. Ove godine Srpska je proizvela manje količine pa su se proizvođači nadali većoj otkupnoj cijeni od prošlogodišnje koja je iznosila 33 feninga po kilogramu.

"Može nešto da se toletriše gore, a ne dole. Oni daju manje, daju 27 feninga. Mašu nekim papirima da imaju u Srbiji. Pa idite u Srbiju, prenesite svoje mlinove tamo i tamo prerađujte pšenicu i uzimajte od njih pšenicu, a nemojte koristiti beneficije Republike Srpske", kaže Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Bijeljina.

Baš zbog Srbije koja ima ogromne viškove bilo je i prijedloga da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH uvede privremenu zabranu uvoza.

U SDS-u kažu da njihov ministar Mirko Šarović to neće uraditi zbog Srbije i da je puno bolje da domaća pšenica ide u Tursku.

Da se to uveliko radi pokazuju i podaci Uprave za indirektno oporezivanje jer je prošle godine iz BiH u Tursku izvezeno 80 hiljada tona pšenice što je skoro polovina domaće proizvodnje.

  • 08:00 Емисија: Аграр

    Актуелне приче из свијета домаће и регионалне пољопривреде.

  • 08:30 Емисија: АТВ јутро

    Актуелне теме, најновије информације и занимљивости из земље и свијета.

  • 10:00 Серија: Истине и лажи (12+)

    Серија, која је доживљела велики регионални успјех, и даље је на самом врху гледаности, у вама ће сигурно измамити најискренија осећања, а препрекама, динамиком и напетим развојем судбина ликова, 'купиће вас' и постати ваша омиљена домаћа серија.

  • 11:00 Кето кухињица

    Ужине или комплетни оборци прилагођени кето исхрани са ниским удјелом угљених хидрата.

  • 11:15 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:30 Емисија: Аграр (Р)

    Актуелне приче из свијета домаће и регионалне пољопривреде.