SDA insistira da Bošnjak bude na čelu Suda BiH

  • 10.12.2016. 20:45

Glavni odbor SDA zaključio je danas da je, prema trenutnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda, neophodno imenovati predsjednika Suda BiH iz reda bošnjačkog naroda, te da bi svako drugo rješenje bilo protivzakonito i neprihvatljivo za Bošnjake.

Glavni odbor zahtijeva od Visokog sudskog i tužilačkog savjeta da prilikom imenovanja predsjednika Suda BiH poštuje odredbe Zakona o VSTS-u "koje obavezuju da se prilikom imenovanja pravosudnih funkcija mora osigurati proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda".

Glavni odbor SDA ocijenio je danas da su neprihvatljive izmjene uloge i strukture Ustavnog suda BiH, prije uspostavljanja drugih zaštitnih mehanizama i mehanizama za otklanjanje blokada.

"Slabljenjem Ustavnog suda dovela bi se u pitanje cijela ustavna konstrukcija, teritorijalni integritet BiH bi ostao nezaštićen, a mehanizam za deblokadu sistema odlučivanja bi bio doveden u pitanje", zaključio je Glavni odbor SDA.

SDA poziva poziva rukovodstvo SBB-a da, radi stabilizovanja koalicije i stanja u BiH, ostvari iskreniju saradnju sa SDA. "Kontroverzne izjave i prozivke saradnika iz SDA, štetne su i pomažu onim snagama koje ne žele stabilnost BiH", ističe se u zaključcima, prenijeli su federalni mediji.

Glavni odbor podržava Opštinski odbor SDA Srebrenica u primjeni izbornih rezultata i poziva sve izabrane odbornike sa liste SDA da u stranačkim tijelima pronalaze rješenja u najboljem interesu povratnika u Srebrenicu.

SDA poziva "nadležne organe vlasti da nastave sa procesom knjiženja perspektivne vojne imovine s ciljem aktiviranja Akcionog plana za članstvo u NATO-u", u skladu sa odlukom Ustavnog suda iz 2012. godine prema kojoj "ta imovina pripada" BiH.

Glavni odbor SDA zaključio je da će pružiti maksimalni doprinos za što hitnije provođenje odluke u slučaju "Sejdić-Finci", te pozvao HDZ da predloži rješenja.

Ova stranka pozdravlja odluku Apelacionog vijeća Suda BiH kojom se poništava odluka Izborne komisije BiH u vezi sa izborima u opštini Stolac, navodeći da će članovi Izborne komisije "koji budu eventualno istrajavali na nezakonitim i politički motivisanim odlukama biti odgovorni za posljedice".

Na sjednici su kao neprimjerene, neodmjerene i neosnovane odbačene izjave i optužbe predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović na račun BiH, te je ocijenjeno da iznošenje takvih neistina nije u skladu sa politikom dobrosusjedskih odnosa i čin je grubog miješanja u unutrašnja pitanja BiH.