Referendum: Ispravljanje nepravde ili već viđena priča?

  • 30.06.2015. 19:51

“Da li podržavate neustavne i neovlašteno nametnute zakone od strane visokog predstavnika međunrodne zajednice u BiH, posebno nametnute Zakone o Sudu i Tužilaštvu i primjenu njihovih odluka na prostoru Republike Srpske?”

Tako bi trebalo da zvuči referendumsko pitanje o kojem bi se građani Srpske mogli da izjasne  početkom septembra,  tvrdi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Sve je dogovoreno u Palati Republike sa predstavnicima vladajućih parlamentarnih partija. Iz opozicije se niko nije pojavio. U saopštenju su poručili da ni oni nisu zadovoljni radom tih institucija, ali kažu, ne žele da budu dio igre Milorada Dodika i ne znaju koje bi zemlje u tome podržale Srpsku. Predsjednik Republike tvrdi da je referendum neminovan i da od naroda očekuje veliko-ne.

“Kad dobijemo volju naroda, onda je to obaveza svih koji odlučuju o volji naroda, ovdje ili na nivou BiH”, rekao je Dodik.

To što opozicija nije došla, Dodik tvrdi, govori o njhovom podaništvu Sarajevu. Dok Predsjednik Republike opoziciju optužuje za izdaju, oni tvrde da je SNSD interese Republike Srpske izdao mnogo ranije kada je glasao za zakone o Sudu i Tužilaštvu. U SDS-u najavljuju da će jasan stav o referendumu imati sutra nakon sjednice Predsjedništva, a do tada boje stranke brani Aleksandra Pandurević.

“Milorad Dodik odlično zna šta građani Republike Srpske misle i ne treba mu referendum, da zna da je 90 % njih protiv ovakvog Suda i Tužilaštva BiH. Prošli put kad nam je govorio o referendumu ishod je bio to da su funkcioneri koji su bili u strukturalnom dijalogu iz RS, prihvatili formiranje novog Suda na niovu BiH”, izjavila je Aleksandra Pandurević, potpredsjednik SDS-a.

Na Dodikovu odluku o referendumu stižu brojne reakcije iz Sarajeva. Šefik Džaferović, na čijoj smjeni SNSD uporno insistira, baš zbog nerada Suda i Tužilaštva, tvrdi da bi raspisivanje referenduma značilo potpunu podjelu u BiH.

“Ja  mislim da je to jedna vrlo opasna aktivnost i ja mu mogu poručiti da se ne igra sa suverenitetom BiH”, rekao je Šefik Džaferović, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Na odluku o referendumu reagovala je i ambasada Sjedinjenih američkih država i Delegacija Evropske unije u BiH. Iako iz Republike Srpske konstantno tvrde da Sud i Tužilaštvo nisu definsiani Ustavom BiH, iz ambasade sjedninjenih američkih država tvrde da su državne pravosudne institucije, predviđene Dejtonskim sporazumom, a potvrđene odlukama Ustavnog suda BiH. Američki zvaničnici poručuju da ni jedan od entiteta ne može organizovati referendum o nadležnostima koja pripadaju državi.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!

  • 22:45 Филм: Хазард (16+)

    '' Филм: Хазард (16+)

  • 00:45 Ноћни програм

    Ноћни програм