Rat za nabavku trupaca: Komisija nadzire raspodjelu

  • 24.02.2017. 19:39

Raspodjela balvana ovih dana je pod budnim okom mješovite komisije Vlade i Privredne komore.

Lazo Šinik kao predstavnik privrednika analizira stanje sa izaslanicima ministarstava poljoprivrede i inudstrije, Goranom Zubićem i Jovom Pilopovićem. Njih trojica odlučuju konsenzusom kao Predsjedništvo BiH i niko ne smije da bude preglasan.

Ako uoče da rukovodstvo Šuma dijeli trupce mimo utvrđenih pravila, imaju ovlaštenja da reaguju. Zubić kaže da novi pravilnik daje prednost proizvođačima finalnih proozvoda, u odnosu na stotine malih pilana koje se bave primarnom proizvodnjom.

"Ta komisija vrši nadzor nad ovim cijelim procesom i ona će u narednom periodu pratiti kako potpisivanje ugovora tako i realizaciju. Ugovori sa primarnim drvoprerađivačima se ovih dana potpisuju u šumskih gazdinstvima i to bi trebalo da otkloni tu pauzu u snadbjevanju drvno šumskim sortimentima", kaže Goran Zubić, pomoćnik ministra za šumarstvo i lovstvo.

Za razliku od krupnih proizvođača koji su sada dobili što su tražili, vlasnici malih pilana u pravim su problemima. Načelnik opštine Foča pisao je ministru jer će većina tamošnjih firmi dobiti skoro upola manje trupaca nego lani.

Nije htio pred kameru jer je uvjeren da će mu Vlada izaći u susret. Zato zadovoljstvo ne krije načelnik opštine Šipovo koji je i sam drvoprerađivač. U tamošnjim fabrikama ima dovoljno sirovine što su zabilježile i naše kamere.

Milan Kovač zadovoljan je novom pravilnikom jer je i on kao polufinalac dobio prednost. Nekad se žalio da se u izbornoj kampanji sirovina umjesto na račun Šuma morala uplaćivati na Socijalističku paritiju.

"To me puno pitate ja nisam član socijalisitčke partije, ja sam SNSD. Ja sam jednom rekao vašem novinaru da sam ja te informacije čuo što ne znači da su te informacije tačne. Ako neko nešto priča ne znači da je to tačno. Informacije su kolale, bilo je ljudi koji su i meni govorili te informacije ali ja nisam imao dokaze za to", rekao je Kovač, načelnik opštine Šipovo.

Da i novi pravilnik ima manjkavosti primjetili su u Privrednoj komori. Lazo Šinik kaže da brojne firme zbog toga što zapošljavaju više radnika sada dobjaju više trupaca nego što im je ikad trebalo. Plaše se da bi se zbog toga moglo otvoriti novo tržište za preprodaju sirovine.

"Opasnost je što ta privredna društva čak nisu ni potraživala toliko koliko im je pripalo po toj odluci o novim kriterijima zbog toga što oni koriste manje količine", ističe Lazo Šinik, sekretar Udruženja drvoprerađivača u Privrednoj komori RS.

"Ti koji su trgovali odnosno oni koji su preprodavali sirovinu, zadatak je u narednom periodu da se dodatno identifikuju takve firme i da se one isključe iz naredne raspodjele", kaže Zubić.

Javno predueće Šume Srpske sklopiće sa svim prerađivačima šestomjesečne ugovore kako bi se na polovini godine mogla podvući crta i ispraviti ono što ne valja.