Pupovac: U Hrvatskoj nema mjesta za stradanje Srba

  • 02.08.2015. 15:22

U selu Pješčanica u opštini Vrginmost danas je, u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i Centra za suočavanje s prošlošću "Dokumenta", održan komemorativni skup u znak sjećanja na ubijene i nestale civile tokom i nakon akcije "Oluja".

Obraćajući se okupljenima, predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac rekao je da u Hrvatskoj u proteklih 20 godina u javnom prostoru nema mjesta za strašno i istorijsko stradanje Srba sa ovih područja.

"Ne samo da nema mjesta za sjećanje na one koji su stradali 1991. i 1992. u hrvatskim gradovima otmicama, istjerivanjima, ubistvima, otuđivanjem imovine, nego nema mjesta ni za one koji su praktično u dva dana morali da napuste svoje istorijske zavičaje, njih do 250.000", rekao je Pupovac.

Da je otišlo 250.000 ptica, kaže Pupovac, neko bi se pitao zašto i da li mogu da se vrate.

"Međutim, u našoj javnosti nema prostora za tako pitanje, kao ni moralnog osjećaja i potrebe da se to pitanje postavi, a nema nažalost ni moralne odgovornosti da onima koji ga postavljaju taj prostor bude otvoren", rekao je Pupovac.

On kaže da većina građana Hrvatske nije imala priliku da čuje za posljedice koje je iza sebe ostavila hrvatska vojna i policijska akcija "Oluja".

"U našoj zemlji će javnost ovih dana imati priliku da se sjeća ubijenih pripadnika hrvatske vojske i tako treba biti. Ali, prećutkivati i onemogućavati da građani saznaju za zločine koji su počinjeni prema Srbima i ne imati svijest o njihovoj veličini ne doprinosi sjećanju niti miru, već tome da još više živimo u ratu, nego u istinskom miru", rekao je Pupovac.

Vesna Teršelič iz "Dokumente" poručila je da je današnji komemorativni skup održan u znak sjećanja na sve poginule tokom i nakon akcije "Oluja". "U mjestima iz opštine Vrginmost poginulo je 67 osoba, od čega 41 civil i to starije životne dobi. Nažalost, većina njih se još vode kao nestale osobe, čiji posmrtni ostaci nisu pronađeni", rekla je Teršeličeva.

Ona je navela da su neki stradalih kao žrtve ratnog zločina, poput Teodora i Danice Samardžije, koji su ubijeni i zapaljeni u svojoj kući u Slavskom Polju, dok su mnogi stradali kod Žirovca u napadu Hrvatske vojske i takozvane Armije BiH na izbjegličku kolonu.

"Bilo je onih i koji su stradali u borbama kod Dvora, neki od granatiranja, a neki su odvedeni iz izbjegličke kolone. Za te zločine pred hrvatskim pravosuđem još niko nije odgovarao, dok su za zločine počinjene u `Oluji` u Hrvatskoj pokrenuta tek tri krivična postupka, a samo jedan je pravosnažno okončan", podsjetila je Teršeličeva.

Ona ističe da su porodice žrtava, tražeći pravdu, dizale tužbe protiv Hrvatske, u slučaju "Oluje", ukupno 39, od čega su usvojena samo tri tužbena zahtjeva.

"Ove godine će institucije Hrvatske obilježiti godišnjicu `Oluje` vojnom paradom u Zagrebu i manifestacijom u Kninu, dok ponovno nedostaje istinska podrška za žrtve rata", rekla je Teršelič.

Ona je pozvala državne institucije na dijalog o primjerenom načinu sjećanja, jer se u okviru "dana domovinske zahvalnosti" mora naći mjesto za pamćenje svih žrtava.

"Neprihvatljivo je da 20 godina nakon ovih zločina, pogibija i nestanaka porodice ostaju same u traganju i pamćenju", rekla je Teršeličeva i dodala da Hrvatska i Srbija nisu napravile sve što je trebalo da bi podržale civilne žrtve rata.

Komemorativnom skupu su prisustvovali predstavnici lokalnih vijeća srpske nacionalne manjine, konzul Srbije u Hrvatskoj Nenad Maričić, dožupan Sisačko-moslovačke županije Boro Rkman i predsjednik Udruženja "Protiv zaborava" Marica Šeatović.

Nakon skupa u Pješčanici, okupljeni su se uputiti na mjesno groblje u obližnju Gornju Čemernicu, gdje je položeno cvijeće na grob Dmitra Obradovića, predsjednika Skupštine opštine Vrginmost, saopšteno je Srpskog narodnog vijeća.

U hrvatskoj vojnoj i policijskoj akciji "Oluja" ubijeno je i nestalo oko 2.000 Srba, a više od 250.000 je protjerano iz Hrvatske.