Puna kasa Poreske uprave RS

  • 05.01.2018. 19:33

U kasu Poreske uprave prošle godine slilo se više od dvije milijarde i 350 miliona maraka, što je rekord od osnivanja te institucije.

Naplata prihoda porasla je za osam odsto. Za to su zaslužne kontrole ali i novi informacioni sistem, kažu u Poreskoj upravi. Opomene šalju automatski i tvrde da nema šanse da neko bude pošteđen i izbjegne izmirenje obaveza. Urodile su plodom i kontrole izdavanja računa, jer su, kažu, u decembru imali mnogo manje zatvorenih lokala nego na ljeto prošle godine. Naplatili su 466 miliona maraka direktnih poreza, 32 miliona više nego 2016.

"Implementacijom novog informacionog sistema  omogućeno nam je automatsko slanje opomena i izrada rješenja prinudne naplate, što je svakako imalo pozitivan efekat na naplatu javnih prihoda", izjavio je Nikola Salapura, portparol Poreske uprave RS.

Pohvalili su se i u Vladi Srpske. Ministar finansija poručuje da je statistika jasna – izvršenje budžeta je efikasnije od onog koje je Vlada planirala. Prihodi rastu, a kako tvrdi, zaduženja se drže pod kontrolom. Na opozicione tvrdnje da Srpska srlja u propast i da je situacija teža iz dana u dan odgovara da brojke sve pokazuju.

"Ako je neko ko će ovu godinu završiti na nivou od 43 odsto BDP-a svog javnog duga prezadužen, onda morate obrazložiti po kojim je to kriterijumima", izjavio je Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.

Baš na brojke već dugo se žale načelnici i gradonačelnici iz Srpske. Iako konstantno raste i prihod od indirektnih poreza, oni od toga ne profitiraju. Propisano je da 24% prihoda od PDV-a ide opštinama i gradovima, a realnost je, kažu, ipak, drugačija. Prikupljeni novac prvo ide za servisiranje bh. institucija, pa na vraćanje spoljnog duga, dio ide za povrat PDV-a, a lokalnim zajednicama – šta ostane.

"U RS imamo 33 nerazvijene lokalne zajednice kod kojih u njihovim ukupnim budžetima, sa 80 odsto dominiraju prihodi od indirektnih poreza. Možete zamisliti da u prethodnih šest, sedam godina tim lokalnim zajednicama je prihod od indirektnih poreza u kontinuitetu isti, ili kod nekih i manji, a obaveze koje imaju po različitim vrstama finansiranja rastu", izjavio je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova RS.

Iz Ministarstva finansija poručuju da su svjesni i tog problema, ali i obaveza koje su preuzeli, i dugova koji moraju da se vraćaju. Iz Saveza opština i gradova im poručuju da bi bilo dobro da konačno sjednu za isti sto i da probaju da dogovore nove koeficijente.